Almanya’nın önde gelen dergilerinden Der Spiegel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın da aralarında bulunduğu dört lideri “Otokratların devrinde yaşayan insanlar” başlığıyla kapağa taşıdı.

der spiegel erdoğan ile ilgili görsel sonucu

‘Tek bir siyasal partinin siyasal erki elinde bulundurduğu yönetim biçimi’ anlamına gelen Otokrat kelimesi ‘diktatör’ veya ‘hükümdar’ kelimeleriyle aynı anlama geliyor. Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen bir gazete ise yabancı basında yer alan kapak görselini bir ‘övgüleme’ olarak algılayarak manşetine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise derginin kapağı için 'Elhamdülillah' yorumunu yaptı ile ilgili görsel sonucu

Ve kuvvetle muhtemel Erdoğan veya danışmanları da sadece bu haberin başlığına bakarak Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir konuşma metni hazırladı. Erdoğan ise Kocaeli mitinginde bu konuya değindi. Ancak bir sorun vardı. Bu kapak Erdoğan’ın övüneceği cinsten değildi…

Hükümete yakınlığı ile bilinen Takvim gazetesi, Der Spiegel’in kapağını “Merkel’i değil Erdoğan’ı kapağa taşıdı” diye haber yapınca Erdoğan’ın danışmanları detaylara bakmadan konuyu Erdoğan’a iletti…

Derginin kapağa taşıdığı isimler şöyle; Erdoğan, Trump, Putin ve Cinping.

Alman Der Spiegel Dergisi, “Otokratların devrinde yaşayan insanlar” başlığı ile ABD Başkanı Donald Trump’ı, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i, Çin devlet başkanı Şi Cinping’i ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kapağa taşıdı.

Takvim Gazetesi ise ‘Merkel’i değil Erdoğan’ı kapağa taşıdı’ diyerek derginin kapağını haberleştirdi. Gazete editörleri ya bu kelimenin anlamını bilmiyor yada nasıl yandaşlık yapacaklarını şaşırdı.

Takvim gazetesi ‘Kapak Oldu’ başlığı ise manşete taşıdığı haberinde, derginin Erdoğan’ı yeni dünya düzeninin 4 lideri arasında gösterdiğini öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan

Gazete söz konusu haberinde şu ifadeleri kullandı:

“Almanya’nın etkili dergisi Der Spiegel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı yeni dünya düzeni’nin 4 lideri arasında gösterdi. Almanya, terör sevdasına kapıldı. Aramızdaki 100 yıllık dostluğu bir kenara attı. Türk liderlerin gurbetçimizle buluşmasına karşı çıktı. Mitingleri yasakladı. Ama yine de halkın iradesine engel olamadı… Sandıktan 24 Haziran’da Erdoğan’ın çıkacağını tahmin eden Der Spiegel de Cumhurbaşkanı’nı, Trump, Putin ve Cinping ile kapağına taşıdı. “Yeni Dünya’yı işte bu liderler kuracak” yorumunu yaptı.”

Ancak bütün bu yanlışlıkların yanı sıra esas potu Erdoğan kırdı. Erdoğan konuşması esnasında bu kapağı hatırlatarak kalabalığa övündü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, derginin kapağı için ‘Elhamdülillah’ yorumunda dahi bulundu.

Kocaeli’de düzenlenen mitingde konuşan Erdoğan, Der Spiegel dergisinin kapağı hakkında şu yorumu yaptı:

“Almanların bir dergisi var, kapağa 4 resim koymuş bir tanesi de benim. ‘Dünyayı şekillendiren liderler’ demiş. Elhamdülillah. Bu milletin evladı olarak bu hizmeti son nefesimize kadar devam ettireceğiz.”

Bu hatadan sonra büyük bir ihtimalle Cumhurbaşkanı Erdoğan sonradan anladığı hatayı kendisine vaktinde iletmeyen danışmanlarına ve bu haberi ‘övgüleme’ olarak manşetine taşıyan gazeteye sitem etmiştir…

Gazete halen haberi düzeltmiş veya kaldırmış değil.. Habere buradan bakabilirsiniz şaka falan yapmadık 🙂