Erdoğan, Türkiye anketlerinde önde, ancak farkın kapanması bekleniyor

  • Ön sonuçlar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın huzurunda
  • Daha fazla oy sayıldıkça fark daraldı
  • Ne Erdoğan ne de rakibi yüzde 50’ye ulaşmazsa 28 Mayıs’ta ikinci tur
  • Dört muhalif kaynağın Klikdaroğlu’nun huzurunda olduğuna inanıyorlar

İSTANBUL, 14 Mayıs (Reuters) – Türkiye’de Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ön sonuçları, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oyların %59,47’sini alırken, muhalefetteki rakibi Kemal Klikdaroğlu’nun %34,79’da olduğunu gösterdi, ancak daha fazla oy sayıldıkça aradaki farkın kapanması bekleniyor.

Yayıncı Habertürk, sonuçları yüzde 9,1’lik sandık sayısına göre bildirdi.

Erken sonuçların Erdoğan’ın lehine olması bekleniyordu, çünkü ilk sayımların çoğu genellikle onun muhafazakar, kırsal merkezinden geliyor.

Türkiye muhalefetinden dört kaynak, Klikdaroğlu’nun dar bir farkla önde olduğuna inandıklarını söyledi.

Pazar günkü oylama, ülkenin 100 yıllık tarihindeki en önemli oylamalardan biri, Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarını sona erdirebilecek ve Türkiye sınırlarının çok ötesinde yankı uyandırabilecek bir yarışma.

Seçim öncesi anketler, altı partili bir koalisyona başkanlık eden Kılıçdaroğlu’na hafif bir üstünlük sağladı ve Cuma günü yapılan iki anket, onun kazanması için gereken %50 barajının üzerinde olduğunu gösterdi. Hiçbiri yüzde 50’den fazla oy alamazsa, 28 Mayıs’ta ikinci tur oylama yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, sadece 85 milyonluk NATO üyesi bir ülke olan Türkiye’yi kimin yöneteceğini değil, aynı zamanda nasıl yönetileceğini, ekonomisinin derin bir hayat pahalılığı krizinin ortasında nereye gittiğini ve dış politikasının şeklini de belirleyecek.

Anketler, dokuz saatlik oylamanın ardından saat 17.00’de (1400 GMT) resmen kapandı.

Batı başkentleri, Ortadoğu, NATO ve Moskova’da parlamento seçimleri yakından takip ediliyor.

Başkan Vladimir Putin’in en önemli müttefiklerinden biri olan Erdoğan’ın yenilgisi Kremlin’i endişelendirirken Biden yönetimini ve Erdoğan’la sorunlu ilişkileri olan birçok Avrupalı ​​ve Orta Doğulu lideri rahatlatır.

READ  McCarthy, 'verimli' borç tavanı çağrısının ardından Biden ile görüşeceğini söyledi

Türkiye’nin uzun süredir hizmet veren lideri, NATO üyesi ve Avrupa’nın en büyük ikinci ülkesini yeni köprüler, hastaneler ve havaalanları gibi mega projelerle modernize ederek ve yabancı ülkeler tarafından rağbet gören bir askeri sanayi inşa ederek küresel bir oyuncu haline getirdi.

Ancak düşük faiz oranları, yaşam maliyeti krizi ve enflasyon gibi istikrarsız ekonomi politikası, onu seçmen öfkesinin hedefi haline getirdi. Türkiye’nin güneydoğusunda 50.000 kişinin ölümüne neden olan yıkıcı bir depreme hükümetinin yavaş tepki vermesi seçmenlerin dehşetini artırdı.

Kılıçdaroğlu, yıllarca süren devlet baskısının ardından demokrasiyi yenileyerek, ortodoks ekonomi politikalarına geri dönerek, Erdoğan’ın sıkı kontrolü altında özerkliğini kaybetmiş kurumları güçlendirerek ve Batı ile kırılgan bağları yeniden inşa ederek Türkiye’yi yeni bir yola sokma sözü verdi.

Kürt lider Selahtin Demirtaş ve hayırsever Osman Gavala gibi yüksek profilli isimler de dahil olmak üzere, muhalefet kazanırsa binlerce siyasi tutuklu ve aktivist serbest bırakılabilir.

Kutuplaşmış siyaset

İstanbul’da Klikdaroğlu’na oy veren 64 yaşındaki Ahmet Kalkan, “Bu seçimleri demokrasi ve diktatörlük arasında bir seçim olarak görüyorum” diyerek, Erdoğan’ın kazanması halinde daha otokratik bir şekilde yöneteceğinden korkan eleştirmenleri yineledi.

Emekli sağlık bakanlığı çalışanı Kalkan, “Ben demokrasiyi seçtim ve umarım ülkem de demokrasiyi seçer” dedi.

69 yaşındaki Erdoğan, bir düzineden fazla seçim zaferinin en yaşlısı ve demokrasiye değer verdiğini ve diktatör olmayı reddettiğini söylüyor.

İstanbul’da bir seçmen olan Mehmet Akif Kahraman, cumhurbaşkanının nasıl hâlâ destek gördüğünü açıklayarak, Erdoğan’ın yirmi yıllık iktidardan sonra geleceği temsil ettiğini söyledi.

İnşallah Türkiye dünya lideri olacak” dedi.

READ  Şiddetli Fırtınalar Güney Florida Boyunca Hareket Ederken Kasırga Uyarısı

Meclis oylaması, Erdoğan’ın İslamcı kökenli AK Parti’si (AKP) ile milliyetçi MHP ve diğerlerini içeren Cumhur İttifakı ile Kilikdaroğlu’nun laik Cumhuriyet Partisi (CHP) de dahil olmak üzere altı muhalefet partisini içeren Millet koalisyonu arasında kıyasıya bir rekabete sahne oluyor. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’tür.

CNNTürk, sandıkların yaklaşık yüzde 13’ünün sayılmasıyla Erdoğan koalisyonunu yüzde 67, muhalefet koalisyonunu ise yüzde 22 oy oranıyla buldu.

Değişim veya Süreklilik

Güçlü bir hatip ve usta bir kampanyacı olan Erdoğan, kampanya yolundaki tüm durakları çıkardı. Bir zamanlar laik Türkiye’de kendini haklarından mahrum bırakılmış hisseden dindar Türklerin şiddetli bağlılığını yönetiyor ve siyasi kariyeri, 2016’daki bir darbe girişimini ve birkaç yolsuzluk skandalını atlattı.

Bununla birlikte, Türklerin Erdoğan’ı devirmesi, enflasyonun Ekim 2022’de %85’e yükselmesi ve lira para biriminin çökmesi ile refahlarının ve temel ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerinin düştüğünü gördü.

Kılıçdaroğlu, Türkiye’yi Erdoğan’ın 2017 referandumunda kabul edilen cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırarak parlamenter bir hükümet biçimine döndürmeye çalıştığını söylüyor. Erdoğan ayrıca, eleştirmenlerin Erdoğan’ın muhalefeti bastırmak için kullandığını söylediği yargı bağımsızlığını yeniden tesis etme sözü verdi.

Erdoğan, liberalleri ve eleştirmenleri marjinalleştirerek Türkiye’nin kurumlarının çoğunu sıkı bir şekilde kontrol etti. İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2022 Dünya Raporunda, Erdoğan hükümetinin Türkiye’nin insan hakları sicilini onlarca yıldır geride bıraktığına dikkat çekti.

Seçmenlerin %15-20’sini oluşturan Kürt seçmenler önemli bir rol oynayacak ve Ulusal Koalisyon’un tek başına meclis çoğunluğunu elde etmesi pek olası değil.

Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi (HDP) ana muhalefet koalisyonunun bir parçası değil, ancak son yıllarda üyelerine yönelik baskının ardından Erdoğan’a şiddetle karşı çıkıyor.

Alexandra Hudson tarafından yazıldı, Frances Kerry tarafından düzenlendi.

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

READ  ABD borç müzakereleri sürerken Avrupa hisse senetleri kararsız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir