Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis ile bugün telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Francis Kudüs ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, telefon görüşmesinde Kudüs’le ilgili son gelişmeler ele alınırken, bölgedeki istikrarın kilit taşı olan Kudüs’ün statüsünün korunmasının ve bu hususta yanlış adım atılmamasının son derece önemli olduğunun altı çizildi.

Sponsorlu

Erdoğan ve Papa, ABD’nin attığı adımı ‘yanlış’ olarak değerlendirirken buna karşı hazırlanan tasarının, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 21 Aralık’ta yapılan oylamada 9’a karşı 128 oyla kabul edilmesinin memnuniyet verici olduğu ifade edildi.

Üç semavi din için de kutsal olan Kudüs’ün statüsünün korunması için ortak çaba harcamanın önemine vurgu yapan Erdoğan ve Papa, ikili ilişkileri ve uluslararası konuları yüz yüze görüşmek üzere önümüzdeki dönemde bir araya gelme konusunda mutabık kaldı.

Erdoğan ve Papa, görüşme vesilesiyle 2018’in tüm insanlık için barış, refah ve huzur dolu bir yıl olması dileğinde de bulundu.