AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, TRT’de katıldığı programda partisine ve kendisine neden oy verilmesi gerektiğini canlı yayında anlattı.

Erdoğan, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da açık ara önde olduklarını öne sürerken “Kürt annelerini bu şekilde ağlatan bu PKK terör örgütü, bu HDP nasıl oluyor da hâlâ oy alıyor, anlamakta zorlanıyorum” dedi.

Erdoğan ayrıca, “Bunlar Kürtçe konuşamazdı anne evladıyla cezaevinde önünü açtık. Propaganda yapamazdı, bunların önünü biz açtık, bütün bunlara rağmen bakıyorum buralarda hala bir çelişki var.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, TRT’de “Cumhurbaşkanı Özel Yayın” programında gündeme dair soruları cevapladı.

Türkiye’nin, iki aylık seçim atmosferini ele alan Erdoğan, yoğun bir süreci yaşadıklarını dile getirdi.

‘ŞANLIURFA VE DİYARBAKIR’DA AÇIK ARA ÖNDEYİZ’

Önceki gün il olarak Gaziantep ile bu işi noktaladıklarını, Gaziantep’ten sonra yine ortak yayın gerçekleştirdiğini hatırlatan Erdoğan, dün de İstanbul’un 7 ilçesini dolaştığını belirtti.

Erdoğan, Günedoğu’daki oy dağılımını anlatırken, “Kürt annelerini bu şekilde ağlatan bu PKK terör örgütü, bu HDP nasıl oluyor da hâlâ oy alıyor, anlamakta zorlanıyorum. Ben şu anda devranın değiştiğini düşünüyorum. Van, Diyarbakır mitingleri muhteşemdi. Şanlıurfa, Gaziantep muhteşemdi. Şanlıurfa ve Diyarbakır’da açık ara öndeyiz. İnşallah bu defa Diyarbakır’da farklı bir netice ortaya koyacak diye inanıyorum. Mardin de inşallah öyle olacak diye inanıyorum,” şeklinde konuştu.

YENİ YÖNETİM MODELİ NASIL OLACAK

Erdoğan yeni sistemde sonuç odaklı hareket edileceğini belirtirken, bürokraside kademelerin azaltılacağını ifade etti.

Yetki karmaşasının önüne geçildiğini aktaran Erdoğan, verim odaklı çalışılacağını vurguladı.

Erdoğan, ”Yeni modeli masaya yatırırken sorunlarımızı da dikkate aldık ve kendimize özgü bir sonuç ortaya çıktı. Buna illa ABD modeli, Rusya modeli demek zorunda değiliz. Türkiye modelini ortaya koyduk. Bu bizim 2023, 2053 misyonlarımıza katkı sağlayacak bir sistem” ifadelerini kullandı. Erdoğan, ”Yeni yönetim pratik ve sonuç odaklı hareket etmeye olanak sağlıyor” şeklinde konuştu.

‘KÜRT KORİDORU DEĞİL, TERÖR KORİDORU’

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulan koridorla ilgili de konuşan Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, “Özgüven olarak söylüyorum, hem de siyasetteki tecrübemden dolayı söylüyorum. Şu anda Birlemiş Milletler Genel Kurulu’nda en deneyimli iki siyasi lider var. Biri Putin, biri de ben. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı sürecini arka arkaya koyduğumuz zaman 16 yıllık bir süreç var. ABD’de bu duruşumuz bir mesaj veriyor. Bunlar eğilip bükülen bir takım değil. Hakkı neyse hakkını isterler. Biz hakkımızın dışında bir şey istemiyoruz. Koalisyon güçleriyle ilgili de Fransa, İngiltere ve Almanya burada Türkiye’nin haklılığını görmeleri ve hakkımızı teslim etmeleri lazım. Biz eğilip bükülmeyiz. Buradan tehdit yiyen bizdik.

Sayın Macron’un laflarına binaen dedim ki; Cezayir’de ne kadar kaldınız, siz bunu söyleyin sonra bizim işimize bakarız. Biz orada işimiz bitene kadar kalacağız. Biz orada katliama gitmedik, ama siz Cezayir’de katliama gittiniz. Biz sadece terör örgütleriyle uğraşıyoruz. Suriye’nin kuzeyinde koridor oluşturarak Türkiye’yi kuşatma altına almak istediler. Bu Kürt koridoru değil, terör koridoru, biz yaptığımız operasyonla onu kaldırdık ve asla taviz vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.