Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli mitinginde, Selahattin Demirtaş’ı eleştirdiği bir kısımda ‘idam’ sloganları atan vatandaşlara “Parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım” yanıtını vermişti.

24 Haziran erken seçiminde HDP’nin cumhurbaşkanı adayı olan Selahattin Demirtaş ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingde ‘idam’ sloganları üzerine ‘Parlamento bunlarla ilgili kararı bana göndermiş olsaydı, ben bunu çoktan onaylardım’ sözlerine jet hızıyla tepki gösterdi.

demirtas idam

HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesapları üzerinden ‘idam’ sözlerine tepki gösterdi.

Demirtaş, “Erdoğan seçilirse beni idam ettireceğini söylüyor. 2018 Türkiye’sinde bir Cumhurbaşkanı adayının seçmene vaadine bakar mısınız? Ben canımı, halkımızın uğruna bin defa kurban ederim. Tek bir adım da geri atmam” dedi.

Sezai Temelli’den Erdoğan’a: İdamla değil neyle tehdit edersen et boyun eğmeyeceğiz

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli’den de aynı sertlikte yanıt geldi.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin İzmir Güzelbahçe Seçim Bürosu’nun açılışında konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘idam’ açıklamasına tepki gösteren Temelli, “Seçim yaklaşıyor, 7 Haziran’a giderken uyguladıkları taktikleri yine hayata geçirmeye başladılar. Yine savaş söylemi, yine düşmanlık. Tıpkı 7 Haziran ve 1 Kasım’da yaptıklarını, Kandil üzerinden hayata geçirmeye çalışıyorlar. Dün baktı ki, Kandil de yetmemiş, bu onurlu halkın evladı Demirtaş’ı idamla tehdit ediyor. Değil idamla, neyle tehdit edersen et, biz nerede olursak olalım bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Temelli sözlerine şöyle devam etti:

“Seçim yaklaşıyor, 7 Haziran’a giderken uyguladıkları taktikleri yine hayata geçirmeye başladılar. Yine savaş söylemi, yine düşmanlık. Tıpkı 7 Haziran ve 1 Kasım’da yaptıklarını, Kandil üzerinden hayata geçirmeye çalışıyorlar. Dün baktı ki, Kandil de yetmemiş, bu onurlu halkın evladı Demirtaş’ı idamla tehdit ediyor. Değil idamla, neyle tehdit edersen et, biz nerede olursak olalım bu tehditlere boyun eğmeyeceğiz.

‘DEMİRTAŞ DİMDİK KARŞINDA DURMAYA DEVAM EDİYOR’

Tehditlerine rağmen Demirtaş da dimdik karşında durmaya devam ediyor, dün olduğu gibi bugün de söylüyor: “Seni başkan yaptırmayacağız.”

Tehditler savurarak, insanları düşmanlaştırmaya çalışarak ve yalan söyleyerek 3 tane oyun peşine düşmüşler. HDP’nin 80 vekilini aşırıp 2. turu garantileyecek. Bunu engellemenin yegane yolu sandığa gitmektir. Sandığa giderek irademize, geleceğimize, Demirtaş’a sahip çıkma zamanıdır.”

Pervin Buldan’dan Erdoğan’a: İdam kararı almak senin boyunu da, çapını da aşar

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan seçim çalışmaları kapsamında Urfa’nın Suruç ilçesindeki halk buluşmasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a yönelik ‘idam’ açıklamasına değinen Buldan, “Kürt halkının, kendi evladına, sevgili Selahattin Demirtaş’a ilişkin idam söylemini yayanlara ve bunun üzerinden siyaset yapanlara karşı söyleyecek lafı var. Bugün hiçbir parti ayrımı yapmadan çağrı yapıyoruz; kendisine “insanım” diyen herkese çağrı yapıyoruz. Herkes idama karşı olmalıdır. İdam insanlık suçudur. Bu insanlık suçunun işletilmesine asla geçit vermeyeceğiz. Recep Bey’e sesleniyoruz, idam kararı almak senin boyunu da, çapını da aşar. Kürtler buna izin vermez” dedi.

Buldan sözlerine şunları da ekledi:

Bu ülkeye bu kadar acı yaşatmışken, bu ülkeye yeni acılar yaşatmanın politikasını yapıyorlar. 2 gündür bu ülkenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alanlarda idamı savunan bir söylem içinde. Bu ülke idamları gördü. Deniz Gezmişlerin idamına tanıklık etti, Adnan Menderes’in idamına tanıklık etti, Seyit Rızaların idamına tanıklık etti. Ancak o tarihler Türkiye’nin utanç tarihleridir. Şimdi yine aynı zihniyetle idamı gündeme getiren AKP’ye karşı bütün Kürtleri, kendisine “insanım” diyen herkesi tepki vermeye çağırıyoruz. İdamı kabul etmiyoruz!

‘İDAM İNSANLIK SUÇUDUR’

“Kürt halkının, kendi evladına, sevgili Selahattin Demirtaş’a ilişkin idam söylemini yayanlara ve bunun üzerinden siyaset yapanlara karşı söyleyecek lafı var. Bugün hiçbir parti ayrımı yapmadan çağrı yapıyoruz; kendisine “insanım” diyen herkese çağrı yapıyoruz. Herkes idama karşı olmalıdır. İdam insanlık suçudur. Bu insanlık suçunun işletilmesine asla geçit vermeyeceğiz.

‘İDAM KARARI ALMAK SENİN BOYUNU DA, ÇAPINI DA AŞAR’

Recep Bey’e sesleniyoruz, idam kararı almak senin boyunu da, çapını da aşar. Kürtler buna izin vermez. Bu siyasetten bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmeli. Türkiye tarihi bu tür acılarla dolu bir tarihtir. Bu söylemleri AKP hükümeti kaybedeceğini bildiği için yaymaya çalışıyor. AKP de, Recep Tayyip Erdoğan da kaybettiğini biliyor. Artık gidiyorlar Kürt halkı, Suruç’lular, Urfalı’lar onay vermiyor.”