Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin İdlib’te olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk askerinin İdlib’de olmasına ilişkin, “Bir Astana süreci başlattık. Rusya, Türkiye, İran olarak üçlü bir karara vardık. Nitekim, ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedik. Bu gece Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, ÖSO ile İdlib ile ilgili şu anda operasyonunu başlattı” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdlib operasyonu ile ilgili şu açıklamaları kullandı:

İdlib’de şu anda Halep’ten kaçan, kovulanlar var. Yaşam hakları sona erdirilenler var. Onlar şimdi büyük oranda İdlib’deler. İdlib bize sınır. Dolayısıyla tedbirimizi almak durumundayız.

Kimse bize ‘Niye bunu böyle yapıyorsunuz?’ diyemez. Suriye’ye 911 kilometre sınırı olan biziz. Her an taciz ve tehdit altında olan biziz. Kimse bize ‘Niye bunu böyle yaptınız?’ diyemez”

Öte yandan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, TSK’nın İdlib’e gönderdiği konvoyda 16 zırhlı araç, beş tank ve askeri güç bulunduğunu aktardı.

Gece saatlerinde ise Reuters haber ajansı Türk askeri araçlarının sınırı geçtiğini doğrulamıştı. Reuters’ın haberine göre; Ebu Hayro, konvoyun, El Nusra Cephesi’nin bazı cihatçı gruplarla birlikte kurduğu çatı örgüt Heyet Tahrir el-Şam’a (HTŞ) mensup militanlar eşliğinde bölgeye girdiğini belirtti.

Bir başka ÖSO elemanı, “Türk askeri konvoyu, YPG’ye karşı cephe hattında mevzi almak için eski ismi El-Nusra olan Heyet Tahrir el-Şam’ın korumasında giriş yapıyor” dedi.

Özgür Suriye Ordusu’ndan Mustafa Secari adlı bir yetkili de Reuters’a, “Müttefikimiz Türk silahlı güçleri, Suriye topraklarına girdi ve gözlem noktaları kurmaya başladı” dedi.

Bir başka sivil görgü tanığı ise askerlerin Bab el Hava sınır kapısı yakınlarındaki bir köyden İdlib’e girdiği bilgisini doğruladı.

TSK Açıklama Yaptı

Türk askeri tankı [via AA/ Fırat Yurdakul]
Öte yandan TSK’da Erdoğan’ın ifadelerini doğrulayan bir açıklama yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, “Astana Süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gözlem Noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır” denildi.

Türk askerleri, ortak karar sonucu Suriye’de çatışmasızlık bölgesi oluşturulmasına karar verilen dört yerden biri olan İdlib’e girdi.