Erdoğan-Merkel toplantısında tişört gerginliği yaşanmıştı. Toplantıyı kısa bir süreliğine bölen kişinin kim olduğu ise sonradan ortaya çıktı.

Toplantıya kazakla giren Adil Yiğit isimli Türk kökenli Alman gazeteci, Erdoğan konuşurken kazağını çıkarmıştı.

Sponsorlu

Adil Yiğit adlı bir gazeteci, toplantı sürerken kazağını çıkarttı. İlk olarak Türk korumaların müdahale etmek istediği Yiğit’i araya giren Alman polisi gözaltına aldı. Bu esnada tişörtte Türkçe ve Almanca “gazetecilere özgürlük” yazıldığı gözlendi.

Gazeteci sıfatıyla toplantıya katılma hakkı alan Adil Yiğit, üzerinde bulunan ve “gazetecilere özgürlük” yazan tişört sebebiyle, Erdoğan’ın “yargı bağımsızlığına inanmak zorundayız” dediği esnada soru sorulmasına fırsat verilmeden gözaltına alındı.

Duruma ilk olarak Erdoğan’ın korumaları müdahale etmek istedi.

Araya Alman polisi girerek şahsı gözaltına aldı ve zorla salondan dışarıya çıkardı.

Yiğit’in 10 dakika süren kısa sorgusunun ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

Protestocu gözaltına alınırken kameralara, Erdoğan ile Merkel’in birbirlerine şaşkın gözlerle bakmaları yansıdı. Erdoğan bu esnada Merkel’e dönerek sesli biçimde güldü.

O anlar böyle kayıtlara geçti:

Adil Yiğit, daha önce Türkiye’de tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının bulunduğu pullar bastırmış, bu pulların kullanıldığı mektupları tutuklu gazetecilere yollamak istemiş fakat engellenmişti.

Can Dündar ile Fotoğrafı Medyada Paylaşılıyor

Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakan Angela Merkel’le yapacağı basın toplantısına akredite olması krize neden olmuş ve Dündar bu sebeple toplantının yapılabilmesi adına katılmayacağını açıklamıştı.

Erdoğan’ın basın toplantısını iptal edebileceğinin iddia edilmesinin ardından Dündar’dan açıklama gelmişti: “Erdoğan, beni bahane ederek bu toplantıyı iptal edecekti. Buna alet olmak istemedim.”

Dündar, Erdoğan’a sormayı planladığı sorunun gazeteci arkadaşları tarafından Cumhurbaşkanı’na sorulacağını belirmişti: “Alman meslektaşlarım elbette bu soruları soracaktır.