Erdoğan, Suriye’de bugün Menbiç’te yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Gazetecilere bir açıklama yapan Erdoğan, YPG’nin çekildiğini ve Suriye ordusunun girdiğini açıkladığı Menbic’te henüz ‘kesin bir durum’ olmadığını söyledi. “Olay sadece Menbiç değil terör örgütlerinin temizlenmesi” cümlesini kuran Erdoğan şöyle konuştu: “Suriye, Menbiç’e yönelik psikolojik çalışma içinde” ifadesini kullandı.

İstanbul’da cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, “Suriye’nin Menbiç’e yönelik psikolojik çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok. 1 saat kadar önce arkadaşlarımızla görüştük, kesin bir şey söz konusu değil” dedi.

“Şu anda tedbirlerimizi aldık” diyen Erdoğan, yarın Rusya’ya gidecek Türk heyetinin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yüz yüze görüşebileceğini söyledi. Erdoğan, “Silahlı kuvvetlerimiz bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye olarak bölgede her türlü gerekli adımı atmış vaziyetteyiz” şeklinde konuştu.

‘KAPIM AÇIK’

CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nun ziyareti sorulan Erdoğan, “Benim kapım her zaman açık. Bay Kemal’den izin alır mı bilemiyorum” dedi.

Milli Savunma Bakanlığı: YPG bölge halkı adına açıklama yapamaz davet edemez

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada da bölgeden gelen açıklamalara tepki gösterildi. Bakanlık açıklamasında şunlar ifade edildi, “Münbiç’le ilgili gelişmeler kapsamında doğruluğu şüpheli bir takım açıklamalar yapılmaktadır. Bölgeyi silah zoruyla kontrol eden YPG/PKK terör örgütünün, bölge halkı adına açıklama yapma ve diğer unsurları davet etme hakkı ve yetkisi yoktur. Tüm tarafları bölgeyi daha fazla istikrarsız hale getirecek kışkırtıcı eylem ve söylemlerden uzak durma konusunda uyarıyoruz. Konu tarafımızdan yakinen takip edilmektedir.”