CNN International’a konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydanlarda idam cezasının geri getirilmesi konusunda bir talep oluştuğunu belirterek “Bu konuda parlamentodan çıkacak her türlü kararı onaylayacağım” ifadesini kullandı.

Erdoğan, 15 Temmuz gecesi halka sokağa çıkmaları konusunda çağrı yapmıştı. Çağrıya yanıt veren bazı vatandaşlar ise darbe girişiminde bulunan askerlere engel olmak istemişlerdi. Tankların ve zırhlı araçların üzerine çıkan insanlar darbecilere karşı ‘İdam isteriz’ sloganı attılar.erdoğan

CNN International’da açıklamalarda bulunan Erdoğan, “Burada açık bir vatana ihanet suçu var. Halkın talebi hükümetimizce asla göz ardı edilemez. Ama tabii ki, anayasal düzlemde, bu konuda harekete geçmek için meclis kararı gerekiyor. Yani liderlerin bir araya gelip bunu tartışmaları gerekiyor. Eğer bunu görüşmeyi kabul ederlerse, ben de Cumhurbaşkanı olarak meclisten çıkacak her türlü kararı onaylayacağım.” ifadelerini kullandı.

Sponsorlu

İdam konusuyla ilgili olarak Başbakan Binani Yıldırım’da “halkın talebini görmezden gelemeyiz” sözüyle açıklama yapmıştı.