Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim kararının ardından ilk kez katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunmaya devam ediyor.

Erdoğan

Erdoğan, geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Afrin operasyonu hakkında da konuştu.

Erdoğan şunları söyledi: “Biz Afrin’deki Kürt kardeşlerimize değil, teröristlere karşı mücadele verdik. Ama kusura bakmasınlar Kürt etnik kökenine sahip olanlar ağırlıkta.”

Erdoğan’ın konuşmasından satırbaşları şunlar:

‘PARAMIZLA ABD’DEN SİLAH ALAMIYORUZ’

  • Batının tehdit projeksiyonu var. Güneydeki YPG/PKK/DEAŞ bunlar söyleniyor. DEAŞ’a karşı savaştır gibi laflar ediliyor. Nereye kadar buna inanacağız. 5 bin tır ABD buraya silah gönderiyor. 2 bin kargo uçağıyla buraya malum silahlar geliyor. Buraya biliyorsunuz 20 kadar üs var bunlar indiriliyor.
  • Biz şunu düşünüyoruz Kuzey Suriye’de bu üsler kime karşıdır? 911 km sınır kimin sınırı? İkinci derecede olsa olsa İran olabilir, üçüncü derecede Rusya var. Rusya ikinci derece de denilebilir 5 üssü var. Türkiye birinci derece. Türkiye NATO’da değil mi? Biz paramızla ABD’den silah alamıyoruz ama ABD bu teröristlere bu silahları ücretsiz verebiliyor. Demek ki tehdit öncelikle stratejik ortaklardan geliyor. Göbeğimizi kendimiz kestik adımımızı attık.
  • ABD’de Tillerson dünyanın en büyük petrol şirketinin başındaydı. Dışişleri Bakanlığı’na getirildi. Trump hiç haber vermeden kendisini o görevden aldı. Onun kabinede aldığı maaşın ExxonMobil’de aldığı maaşla mukayese edilebilecek hali var mıydı? Biz de özel sektörde başarılı arkadaşlara kabine teklifi yapabiliriz.