Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için TBMM’de düzenlenecek yemin töreninin ardından  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenecek bir başka törende, darphanenin özel olarak bastırtığı ve arkasında Külliyenin bulunduğu 1 liralardan misafirlere hediye edileceği öğrenildi.

24 Haziran’da gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 52 ile kazanan Erdoğan, yemin töreninin ve Anıtkabir ziyaretinin sonrasında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne Süvari Birliğiyle giriş yapacak ve mehter marşıyla karşılanacak.

Erdoğan’ın süvari birliğiyle Külliye’ye girişi sırasında 101 pare top atılışı yapılacak.

Davetli ve görevlilerle birlikte tahmini olarak 10 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirilecek törene diş hekimi, itfaiye eri, esnaf, muhtar, maden işçisi, öğretmen, gibi değişik meslek gruplarından kişiler de davet edildi.

Dini cemaatlerin ruhani liderlerinin de katılacağı törende, Cumhurbaşkanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası,Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Armoni Mızıkası, TSK Mehteran Takımı ile TSK Tarihi Birlik de yöresel giysilerle hazır bulunacak.

Misafirlere, Külliye görselinin yer aldığı 1 lira hediye edilecek!

(FOTO: UMIT KOZAN /DHA)

Misafirlere, darphanenin özel olarak bastırtığı ve arkasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve törenle ilgili özel anların bulunduğu 1 liralardan hediye edilecek.

Özel paraların bir kısmı da tedavüle sokulacak. Ayrıca, tören gününe özel pul bastırılacak.

Konuk devlet başkanlarına verilecek akşam yemeğinde, eski Almanya Şansölyesi Gerhard Schröder ve Tunus Nahda Hareketi Lideri Raşid Gannuşi gibi Erdoğan’ın özel dostları da bulunacak.

Törene ayrıca Balkanlar, Kafkasya ve Orta Asya’dan soydaş ve akraba toplulukların siyasi ve dini temsilcileri de katılacak.