Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in misafiri olarak 28-29 Eylül’de yapacağı Almanya ziyareti öncesinde hazırlıklar devam ediyor.

23-27 Eylül’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için ABD’de olacak Erdoğan, sonrasından Berlin’e gelecek.

Berlin polisi Erdoğan’ın güvenliği için adeta alarma geçti. Erdoğan için en üst düzeyde güvenlik önlemleri alınacak.

Berlin polisi, Erdoğan’ın ziyaretini, 2002 yılında eski ABD Başkanı George W. Bush’un Berlin’deki temaslarından bu yana gerçekleşecek ‘en riskli ziyaret’ olarak adlandırılıyor.

Cumhurbaşkanının kentte olduğu süresince PKK’ya yakın gruplarla, çok solcu Alman otonomların gösteri ve eylemlerinin taşkınlığa dönüşmesini engellemeyi amaçlayan emniyet yetkilileri, ziyaret süresince kentte ohal ilan edilmesini tartışılıyor.

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürt örgütlerin düzenlediği gösterilerden bir kare [Fotoğraf: ARŞİV Reuters]
Berlin Eyalet Emniyet Müdürlüğü’nün İçişleri Bakanı Andreas Geisel’e bu yönde resmi bir isteği olduğu, Geisel’in yetkililerle durumu ele aldıktan sonra karar verileceği öğrenildi.

İçişleri Bakanı, Erdoğan’ın ziyareti süresince alınacak önlemlerin Berlin’in elindeki imkanların çok üstünde olduğunu ifade ederek diğer eyaletlerden, federal polis birimlerinden ve özel harekat komandoları birimi SEK’den takviye talep etmişti.

Bir polis yetkilisinin açıkladığı son rakama göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında toplam 10 bin güvenlik gücü kentte güvenlik asayişi sağlanacak.

Polis temsilcilerinin, 28 Eylül’de akşam saatlerinde Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda oynanması planlanan Hertha Berlin-Bayern Münih Bundesliga maçının ertelenmesini önerdikleri belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa’da askeri tören ile karşılandı.

Erdoğan’ın ziyaretinin ardından, 2-3 Ekim tarihlerinde iki Almanya’nın 1990’da yeniden birleşmesinin kutlanacağı büyük bir şenliğin de başkent Berlin’de kutlanacağını söyleyen polis yetkilileri, 27 Eylül–3 Ekim arasında kentte olağanüstü hal ilan edilmesini önerdiler.

Berlin’de olağanüstü hal durumu, son kez 2002 yılında ABD eski başkanı Bush’ın ziyaretinde alınmış, kentte ‘Kırmızı alarm’ ilan edildikten sonra Bush’un kaldığı otel ve hükümet binasına yakın yerlerde tüm protesto girişimleri ve toplantılar yasaklanmıştı.

Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında Köln’de bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Merkez Camii’yi de ziyaret etmek istediği öğrenildi.

Konuyla ilgili haberleri doğrulayan diplomatik kaynaklar, Alman ve Türk yetkililerin söz konusu isteği ele aldıklarını, Türk tarafının, ziyaretin sadece Alman tarafı ile mutabakat oluşturulması durumunda gerçekleşeceğini vurguladığı haber alındı.

Recep Tayyip Erdoğan

27 Eylül akşamı saat 22.00’de Tegel havalimanının askeri bölümüne inmesi beklenen Erdoğan’ın 28 Eylül’de Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Başbakan Merkel’le görüşmeleri var.

Cumhurbaşkanı aynı akşam Bellevue Sarayı’nda onuruna verilecek ‘devlet yemeği’ davetine’de katılacak. Erdoğan’ın Köln ziyareti konusunda iki tarafın uzlaşmaya varması durumunda, bunun 29 Eylül Cumartesi öğleden önce gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Almanya Kürt Toplumu başta olmak üzere çok sayıda radikal Kürt dernek, Erdoğan’ın Berlin’den ayrılacağı 29 Eylül tarihinde Brandenburg Kapısı önünde kitlesel protesto mitingi düzenleneceğini duyurmuştu.

[Via Deutsche Welle Türkçe]