Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır mitinginde HDP’yi “evleri bombalamakla” suçladı.

Erdoğan, “Biz yaparız, işte bu HDP yıkar. Onlar buradaki evleri bombalamadılar mı, yıkmadılar mı?” dedi.

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret edenlere tepki gösteren Erdoğan, “Türbe ziyaret eder gibi, Edirne’de cezaevinde beyefendiyi ziyarete gidiyorlar. Bay Muharrem onunla övünüyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan, Diyarbakır’da Demirtaş’ı hedef aldı:

TÜRBE ZİYARET EDER GİBİ EDİRNE’YE GİDİYORLAR: “Farklı siyasi taleplerin dile getirilme hakkı, elbette vardır. Ama bununda meşru yollar ve hukuki sınırlar içinde yapılması gerekiyor. Bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak beni bağlayan kurallar diğerlerini de bağlamak durumundadır. Sokağa dökülün diyen kimdi, Edirne’deki değil mi? Ne oldu? 53 kardeşimiz orada öldürüldü, şehit oldu. Ölenler kimdi? Benim Kürt kardeşlerim değil miydi? Yasin Börü evladımızı bunlar öldürmedi mi, şehit etmedi mi? Şimdi ne olmuş Cumhurbaşkanlığına aday olmuş. Şimdi çıkıyor hepsi türbe ziyaret eder gibi, Edirne’de cezaevinde beyefendiyi ziyarete gidiyorlar. Bay Muharrem onunla övünüyor. Gideceğim ziyaret edeceğim diyor. Türbe ziyareti. Ziyaret etsen ne yazar, oradan sana ne gelecek? Sen benim halkımı ziyaret et, gel bakalım Diyarbakır’a Diyarbakır sana ne diyecek?”

DEMİRTAŞ’TAN 53 KARDEŞİMİN HESABI SORULACAK: “53 Kürt kardeşimin kanı bu Demirtaş’ın eline bulanmıştır. Bunun bedelini er veya geç ödeyecek. Yoksa tarih, o 53 kardeşim bizi de affetmez. Onun içinde dik duracağız, sağlam duracağız ve inşallah 24 Haziran’da, sandıkta benim o Kürt kardeşlerimin ölümüne imkan hazırlayan, zemin hazırlayan bu Demirtaş’a da hesabını soracaktır. Bak bugüne kadar ağzıma almadım ama o 53 kardeşim sebebiyle bunu ağzıma aldım. Yoksa muhatabım değil. Hiç derdim de değil ama benim Kürt kardeşlerimi bunlar sömürdüler. Öyle saz alıp, saz çalmakla benim Kürt kardeşlerime hizmet olmuyor. Bu hoyratlığa hiçbir devlet izin vermez. Eğer bu kurallarda değişmesi gereken şeyler varsa, onun kararını da yine sizlerle birlikte vereceğiz. Çünkü biz milletin iradesinin üzerinde bir irade tanımıyoruz.”