Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zambiya’da heyetler arası görüşmede konuşurken Bakan Berat Albayrak’ın uyuduğu anlar kameralara yansıdı.

Erdoğan, 25 Temmuz’da çıktığı Afrika ziyaretinin üçüncü gününde Zambiya’da temaslarda bulundu.

Erdoğan, bu ülkedeki heyetler arası görüşmede bir konuşma yaptı. Erdoğan canlı yayında konuşurken yanında oturan Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın uyuduğu anlar kameralara yansıdı.

Başı sık sık öne düşen Albayrak, ara ara uyanarak konuşmayı dinlemeye çalıştı.

Erdoğan’ın konuşmasının satırbaşları ise şöyle:

“Zambiya’yı dost bir ülke ve siyasi bir ortak olarak görüyoruz. Zambiya Ulusal Meclisi’nde bir dostluk grubunun oluşturulmasını özellikle bekliyoruz. Parlamentolar arası ilişkilerimizi sağlam bir çerçevede ilerletebiliriz.

Ticari ilişkilerimize ivme kazandırmak amacıyla çabalarımızı sürdürmeliyiz. 7.Ulusal Kalkınm Planı Çerçevesinde öncelik verdiğimiz alanlarda iş birliğini ilerletebiliriz. Aralık başı gibi Zambiya uçuşlarını başlatacağız. Bu Zambiya’nın turizmde bir patlama yapmasını sağlayabilir. Türkiye ile Zambiya’nın iş birliği potansiyeli yüksektir. Tarım teknolojisi konusunda iş birliği için kararlı adımlar atabiliriz.

Askeri ve güvenlik iş birliği konusunda askeri makamların teması devam etmelidir. Zambiya’nın savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılanmasında iş birliği yapabiliriz. Emniyet Teşkilatlarımız arasındaki iş birliği memnuniyet vericidir.”