Almanya ziyaretinde Başbakan Angela Merkel ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ortak basın toplantısı düzenledi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in davetlisi olarak Berlin’e giden Cumhurbaşkanı Erdoğan için bugün Bellevue Sarayı’nda askeri tören düzenlenmişti.

Erdoğan ile Merkel, yaklaşık 1 saatten fazla süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti.

Sponsorlu

ERDOĞAN: VİZE SERBESTİSİ İÇİN 6 MADDEYİ EN KISA SÜREDE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ

Merkel’in ardından söz alan Erdoğan,”Sayın Merkel ile görüşmemizde bir süredir çalışmayan işbirliği mekanizmalarını işler kılmak noktasında fikir birliğine vardık. Kendileriyle yarın sabah bir araya gelerek şöyle etraflıca bu konuları görüşme fırsatı bulacağız; siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, turizme yönelik her alandaki konuları değerlendiren fırsatı bulacağız” diye konuştu.

Erdoğan, “Vize serbestisi konusundaki 6 kriteri en kısa zamanda yerine getirmeyi amaçlıyoruz. Vize serbestisinin sağlanması, katılım müzakerelerinin canlanması hem Türkiye hem AB’nin faydasına olacaktır. Bu kritik sürecin belli çevrelerinin kaprislerine, siyasi engellemelere rağmen diretilmesini istiyoruz” dedi.

Almanya ile ekonomik ilişkileri önemsediklerini belirten Erdoğan, “Alman hükümetinin de bu yöndeki tutumunu ve vermekte olduğu mesajları değerli buluyoruz” dedi.