Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanların seçim temaslarına izin vermeyen Almanya ve Hollanda’ya sert çıktı.

Erdoğan, Alman hükümetinin uygulamalarını Nazi uygulamalarına benzeterek, aynı tavrı sergileyen diğer Avrupa ülkelerine de seslendi: Netice sizin aleyhinize olur, bunları dünyaya rezil edeceğiz.

Erdoğan, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen “Kadın ve Demokrasi” programına katıldı.

Programda konuşan Erdoğan, bakanların Almanya ve Hollanda’da düzenlenmek istedikleri konferansların engellenmesine sert tepki göstererek şu sözleri kullandı.

Sponsorlu

“Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar. Konuşturmamakla Almanya’daki oyların ‘evet’ değil de ‘hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz. Ey Almanya sizin demokrasi ile uzaktan yakından alakanız yok. Sizin şu uygulamalarınızın geçmişteki Nazi uygulamalarından farklı değil, bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadelerden. Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz, geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturmayacaksınız.

Eğer demokrasi diyorsanız bu işin hakkını vereceksiniz. Düşünceye saygıyı bileceksiniz. Bilmiyorsanız bileceksiniz ki netice sizin aleyhinize olacak. Uluslararası toplantılarda bunları hep dile getireceğim. Bunları dünyaya rezili rüsva edeceğiz. Biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamasını görmek istemiyoruz. Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu ama yanılmışım.

Bugün bir gazete okudum ne derece doğru. Alman belediyeler birliği de ‘bize bu suçu niye atıyorsunuz talimat yukarıdan’ demişler. Görüyor musunuz”

Erdoğan, Alman hükumetinin kararlarını geçmişteki Nazi uygulamalarıyla eşleştirdi.