Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Sincan’da Kazan Soda Elektrik Fabrikasının açılış töreninde gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin YPG ile ordu kurma planına ilişkin, “Amerika, ülkemiz sınırları boyunca bir terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, “Biz bunların nasıl kalleş, nasıl ikiyüzlü olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu ordunun adı kalleşler ordusudur, bu böyle bilinsin. İki gün sonra başları dara düştüğünde oradaki Amerikan askerlerine ilk silah doğrultacak olan işte bu 30 bin kişilik teröristlerdir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan söylerine şöyle devam etti:

“Bizim tüm müttefiklerimize, dostlarımıza söylediğimiz söyleyeceğimiz şudur; Teröristlerle aramızda durmayın, katil sürüleriyle aramıza girmeyin. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek istenmeyen hadiselerden biz sorumlu olmayız. Terör örgütünün üslerindeki bayraklarınızı kendiniz indirin ki o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerin üniformalarındaki işaretlerinizi söküp alın ki teröristlerle birlikte olanları da toprağa gömmek mecburiyetinde biz kalmayalım.”

‘Şuan Obüslerle Vurmaya Devam Ediyoruz’

Erdoğan, “Şu anda zaten obüslerle vuruyoruz, vurmaya da devam edeceğiz. Kabuğumuza çekilip de sizin vurmanızı mı bekleyeceğiz? Biz bu terör örgütlerinin ortadan kalkması tavsiyesini kendilerine yaptık. ‘DEAŞ denilen terör örgütünü bir başka terör örgütüyle yok etmeye çalışmasını biz asla kabul etmiyoruz’ dedik. Eğer biz stratejik, model ortaksak bu işi bizimle yapmak durumundasınız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “TSK, en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini Allah’ın izniyle halledecektir. Hazırlıklarımız tamamlanmıştır harekat her an başlayabilir. Ardından da sıra diğer bölgelere gelecektir.” dedi.

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

14 Ocak 2018 tarihinde Suriye’nin Afrin kentinde bulunan PYD/YPG’ye ait mevziler akşam saatlerinde yeniden TSK tarafından top atışına tutulurken, sınırın sıfır noktasında bulunan Ceylanpınar-Suriye sınırında önlemlerin artırıldığı bilgisine ulaşılmıştı.

Bölgede yeni bir askeri operasyonun eli kulağında olduğunu belirten Erdoğan, “Önümüzdeki günlerde güney sınırımızı terör örgütünden arındırma operasyonunu Afrin’le devam ettireceğiz” cümlesini kurmuştu.

Erdoğan’ın bu açıklaması sonrasında ABD’den de flaş bir açıklama gelmişti.

Koalisyon Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırlarında DSG ile birlikte 30 bin kişilik yeni güç kuruyor. Sözcü Albay Thomas Veale, “Koalisyon, DSG ile birlikte Suriye’de yeni sınır güvenlik gücü kurmak için çalışıyor” dedi.

Yeni gücün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği ifade edildi. Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği ifade edilmişti.

YPG ise Kobani benzeri bir direniş göstereceğini öne sürmüştü.

PYD’nin eski lideri Salih Müslim ise Türkiye’nin Afrin’e operasyon düzenleme ihtimali hakkında “Afrin operasyonuna uluslararası güçler göz yummaz” demişti.

[Via AA]