Erdoğan, Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminin satın alınması için imzaların atıldığını açıklamıştı.

Erdoğan, “S-400 ile ilgili arkadaşlarımız imzalarını attılar. Bildiğim kadarıyla kaporayı da verdiler” demişti. İşte o S-400 savunma sistemi hakkında bilgiler.

BBC’de yer alan bilgide ise bu anlaşmanın toplam maliyetinin 2,5 milyar dolara mal olacağı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı, alımla ilgili olarak bundan sonra Rusya’dan Türkiye’ye kredi aktarımıyla ilgili sürece geçileceğini söyledi.

Sponsorlu

Erdoğan, S-400 konusunda hem kendisinin hem de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararlı olduğunu da vurguladı.

Erdoğan, Temmuz ayı sonunda da imzaların atıldığını açıklamış ancak anlaşmanın yapıldığı bilgisi Rusya tarafından doğrulanamamıştı.

Salı günü sabah saatlerinde Kremlin de yaptığı bir açıklamayla S-400 konusunda anlaşma yapıldığını bildirmişti.

S-400 Füze Savunma Sistemi Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

400 kilometrelik bir menzile ulaşabilen S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesi amacıyla kullanılıyor.

S-400’ün kullandığı füzeler kısa, orta ve uzun menzillerde aynı anda kullanılabilen değişik füzelerdir. S-400 sistemlerini kendisini benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, uzun menzilli olması. S-400 HSS’nin 9IN6E radar menzili 600 km, 40N6 füze azami menzil 400 km irtifa 30 km olarak ölçülmüştür.

Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi ülke yok. Sadece Yunanistan’da bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın almıştı.

Ayrıca başta ABD olmak üzere, bazı Batılı devletler ve NATO, Türkiye’nin S-400 alma kararını eleştirmişti.