Erdoğan OHAL ilan edildiğini açıklarken (Foto: REUTERS/Umit Bektas)

Erdoğan, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 3 ay sürecek OHAL ilan edildiğini açıkladı.

02.00 Erdoğan: OHAL, sıkıyönetim değildir

01.13 Numan Kurtulmuş: Olağanüstü hal paralel yapıyla mücadele için kullanılacak. Halkımız endişe etmesin.

Sponsorlu

Anayasa’nın 15. maddesinde OHAL tanımlaması temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını öngörmektedir. Fakat Erdoğan, Anayasa’nın 120. maddesine dayanarak bir OHAL ettiklerini açıkladı. Yarından sonra temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasını yeniden değerlendirilerek kamuoyu bilgilendirilecek.

MADDE 120. – Anayasa ile kurulan hür demokrasi düzenini veya temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmaya yönelik yaygın şiddet hareketlerine ait ciddî belirtilerin ortaya çıkması veya şiddet olayları sebebiyle kamu düzeninin ciddî şekilde bozulması hallerinde, Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, Millî Güvenlik Kurulunun da görüşünü aldıktan sonra yurdun bir veya birden fazla bölgesinde veya bütününde, süresi altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilân edebilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“Milletimizin darbecilere karşı cesurca duruşu sonrası darbe girişimi amacına ulaşamadı. 15 Temmuz’da millet kötü gidişe dur dedi. Cumhurun başkanı olarak ben milletimle iftihar ediyorum.

Darbe girişiminin haber alınmasından sonra cumhurbaşkanı olarak başbakanımızla çalışma içinde olduk. Tüm tehditlere rağmen İstanbul’da dik duruş sergilerdik.Kararlılık sayesinde darbe girişimi bertaraf edildi.

Bugün hem MGK hem de Bakanlar Kurulu toplantılarını gerçekleştirdik. Ülkemizde 120. maddesi uyarınca OHAL ilan edilmesi kararını aldık.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

OHAL KANUNU HAKKINDA DETAYLI BİLGİ BURADA YER ALMAKTA