Erdoğan, AB sürecini sonlandıran tarafın Türkiye olmayacağını belirterek, “Aslına bakarsanız, bizim Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız da kalmamıştır.” dedi.

Meclis’in yeni yasama yılının açılışında bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) ve gündemdeki diğer konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa Birliği (AB)

Avrupa Parlementosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği konusunda şunları söyledi:

  • Kendi vatandaşları ülkemizde, terör dahil çeşitli suçlardan yakalandığında hemen kapımıza dayananlar, bizim onlara ilettiğimiz dosyaları işleme dahi koymuyorlar.
  • Avrupa Birliği kurumlarının, fasıllardan serbest dolaşıma ve yardımlara kadar her konuda ülkemize karşı sergilediği iki yüzlü tutum öylesine alenileşti ki artık bu durumu örtecek mazeret dahi bulamıyorlar.
  • Türkiye’nin, 1959 yılında ilk başvuruyu yaptığı, 1963 yılında Ankara Anlaşması’nı imzaladığı tarihten beri gösterdiği sabrı, Avrupa Birliğinin yanlış anladığını görüyoruz.
  • Demek ki hala anlayamamışlar. Buna rağmen, şunu açıkça ifade ediyorum. Bu süreci bitiren, havlu atan, vazgeçen taraf biz olmayacağız.
  • Aslına bakarsanız, bizim Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız da kalmamıştır.

Erdoğan’ın ‘Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız kalmamıştır’ cümlesi Şangay Beşlisi’ne üye olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesinden sonra söylenmesi; akıllara Erdoğan’ın Çin Halk Cumhuriyeti, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan’ın dahil olduğu Şangay Beşlisi’ne dahil olma fikrini getirdi.

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz sene bu zamanlarda yine aynı konuyu gündeme getirmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı:

  • AB, Türkiye için hiçbir zaman hayırlı rüya görmedi. Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içinde yer alması, çok rahat hareket etmesini sağlar.
  • Bunu Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’e olsun, (Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan) Nazarbayev’e olsun, şu anda Şanghay Beşlisi’nin içerisinde olanlara da söyledim.
  • Sayın Putin, ‘Bunu değerlendiriyoruz’ gibi bir ifade de kullandı. Temenni ederim ki orada olumlu bir gelişme olması halinde, yani Türkiye’nin Şanghay Beşlisi içerisinde yer alması, bu konuda çok daha rahat hareket etmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. [20 Kasım 2016]