Erdoğan, ABD’de devam eden Rıza Sarraf ­davasına sanık olarak eklenen eski bakan Zafer Çağlayan’la ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Çağlayan adımı, Türkiye’ye yönelik atılan bir adımdır” dedi.

Kazakistan’a hareket etmeden önce İstanbul Atatürk Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı, şunları söyledi:

  • “Bu konu gerçekten çok ilginç bir konu. Şu anda bunu hukuki bir mantık içerisinde yorumlamak mümkün değil. Eski Ekonomi bakanımıza yönelik atılan bu adımı ben Türkiye Cumhuriyeti devletine yönelik bir adım olarak değerlendiriyorum. Şahsına yönelik bir iddiayı ortaya koymuş değiller. İran’la ilgili yaptırımları delmiş. Biz Türkiye olarak yaptırım kararı almadık. Atılan bu adımlar siyasidir. Bu işlerin arkasından çok pis kokular geliyor. Rıza Sarraf olayı da öyledir, Halk Bankası Müdürümüzle ilgili konu da öyledir.”

Ne Olmuştu?

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı tarafından dava dosyasına konan ek iddianamede sanık olarak Zafer Çağlayan ile birlikte Halkbank eski genel müdürü Süleyman Aslan, aynı bankanın Uluslararası Operasyonlardan sorum Genel Müdür Yardımcısı Levent Balkan ve Rıza Sarraf’ın çalışanı Abdullah Happani de bulunuyor. Bu şekilde Sarraf davasında yargılanan sanık sayısı ikisi tutuklu olmak üzere dokuz kişiye çıkmıştı.

Sponsorlu

​ABD’deki Sarraf davasının ek iddianamesinde aralarında Çağlayan’ın da bulunduğu isimlerin, İran’a uygulanan ambargoyu delmekten 5 yıl. Karapara aklamaktan 20 yıl, bankacılık sistemini zarara uğratmaktan 30 yıl olmak üzere toplam 55 yıl hapis cezasıyla yargılanacakları aktarıldı.

Korumalara Açılan Davalar

Erdoğan, korumalar hakkında açılan davalar içinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan şunları söyledi.

  • “Korumalar hakkında dava açtılar. Bu ABD yönetiminin düşmüş olduğu aczi gösteriyor. Ayrıca kendilerine de bunlar bildirildi. Büyük bir devlet olabilirsin ama adil devlet olmak başka bir şeydir. Adil bir devlet olmak hukuk sisteminin adil olmasından geçer.”