Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 696 sayılı KHK’yı tepkilerin ardından düzeltmeyi gündemine aldığı, fakat eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eleştirisinin ardından vazgeçtiği iddia edildi.

Sivillere ’15 Temmuz ve devamı niteliğindeki terör eylemleri’ne şiddet kullanarak müdahale etmeleri durumunda hukuki dokunulmazlık ‘jesti’ getiren 696 sayılı KHK çıktığı günden itibaren tepki çekmeye devam ediyor. Hükümet ise yayımladığı KHK’yı sahipleniyor.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan bugünkü köşesinde ‘İşittiğime göre…’ diyerek şu kulis bilgisini okurlarıyla paylaştı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan, tartışılan KHK maddesiyle ilgili olarak… Tam da ‘Bu madde biraz daha düzgün ifade edilse daha iyi olurdu’ diyecekmiş ki… Abdullah Gül’ün konuyla ilgili tweet attığını, Bülent Arınç’ın da o tweet’i paylaştığını öğrenmiş. Çok sinirlenmiş bu duruma. Ve ‘Daha düzgün ifade edilse daha iyi olurdu’ demekten vazgeçmiş.”

Sponsorlu

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Abdullah Gül, Twitter’dan yasanın dilinin ‘muğlak‘ olduğunu söyleyerek düzeltilmesi gerektiğini dile getirmiş, eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç da Gül’ün tweet’in retweet yapmıştı.

Ardından AK Partiye yakınlıkları ile bilinen bazı basın kuruluşlarında yer alan haberlerde Abdullah Gül’e yönelik eleştiriler paylaşılmıştı. Gül’ün yeni bir siyasi oluşuma hazırlandığı yönündeki kulis haberleri de çoğalmıştı.

İlk günlerde Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Cumhurbaşkanı Hukuk Başdanışmanı Mehmet Uçum gibi isimler yasanın dilinin değişebileceğini vurgularken sonrasında hükümetten çelişkili açıklamalar gelmiş, son olarak Başbakan Binali Yıldırım “Değişiklik yok” diyerek tartışmaya nokta koymuştu.

Bir süre sessiz kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Afrika gezisi dönüşü uçakta yasanın aynen devamından yana olduğunu açıklarken Gül’ün sözlerinin ‘üzücü‘ olduğunu söylemişti.

AK Parti MKYK’sı Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanmış ve sonrasında sözcü bir açıklama yapmıştı.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal açıklamayı okumuştu.

Ünal özetle şunları belirtmişti: “Eski Cumhurbaşkanımız sayın Abdullah Gül Ak Parti’nin milletvekilliği, Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış ve AK Parti’li olduğunu düşündüğümüz, dolayısıyla bizim bir ilkemiz vardır.

Dostlarımızın bizimle medya üzerinden konuşmasını doğru bulmayız ve bu bizi üzer. Eğer gördükleri bir eksiklik varsa, biz işlerimizi istişareyle yaparız, dolayısıyla istişare ederiz. Cumhurbaşkanımızın üzüldüm ifadesinin nedeni budur.

Eksik gördüğü bir şey varsa, cumhurbaşkanı ve başbakanımızla istişare edebilecekken medya üzerinden konuşuyor olması üzücüdür. Bir ahlak olarak ak partili olmak birbiriyle medya üzerinden konuşmamaktır. istişare ile yürütmektir. Cumhurbaşkanımızın da Abdullah Gül’le bir teması olmamıştır.” ifadelerini kullanmıştı.