CHP’nin cezaevinde tutuklu bulunan Enis Berberoğlu’nun tahliyesine karar verildi.

Cezaevinden çıkan Berberoğlu yaptığı ilk açıklamada, “16 aydır tecritte yaşıyorum az konuşmaya alıştım, artık siz de alışın biraz” cümlesini kurdu.

Sponsorlu

Berberoğlu’nun eşini arayan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, geçmiş olsun dileklerini iletti.

Yargıtay, Enis Berberoğlu’na, MİT TIR’ları görüntülerini Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle verilen 5 yıl 10 ay hapis cezasını onadı. Fakat, milletvekilliği sona erinceye kadar Enis Berberoğlu’nun cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar verildi.

Kararı eleştiren eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan, “Cezasının onaylaması felaket bir karar. Milletvekili seçilen biri yargılanamaz” şeklinde konuştu.

Berberoğlu’nun avukatı karar düzeltme başvurusu yapacaklarını belirtti. CHP Milletvekili Bülent Tezcan da kararın anayasaya aykırı olduğunu ifade ederek, “Ekim ya da kasım ayında milletvekilliği düşürülebilir” dedi.

’16 AYDIR TECRİTTE YAŞIYORUM’

Akşam saatlerinde Maltepe Cezaevi’nden tahliye edilen Berberoğlu, cezaevi önünde bekleyen gazetecilere açıklama yaptı.

Berberoğlu, “CHP milletvekili olarak Maltepe Cezaevi’ne girdim, yine bir milletvekili olarak çıkıyorum. Yaşadığım aşağı yukarı 16 aylık süreç, üzerinde düşünülecek, Türkiye’nin karar vermesini gerektirecek bir süreç. Beni mazur görün birkaç gün aileme, partime danışayım, bundan sonraki hareket tarzımı anlayayım. İlginize çok teşekkür ederim, eski meslektaşlarım. Medyanın beni Maltepe Cezaevi’nde hiç yalnız bırakmadığının farkındayım” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: ADALET MÜCADELESİNİ BİRLİKTE SÜRDÜRECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu hakkındaki tahliye kararını, Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesini ziyareti sırasında öğrendi. Burada bir yorumda bulunmayan Kılıçdaroğlu, geçtiği Vize ilçesinde, gazetecilerin ısrarlı soruları üzerine kısa bir açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, “Enis Bey’le ilgili verilen karar sonucu tahliye olacak. Bu akşam kendisi ile buluşacağım, kucaklaşacağım. Ama kararın kendisini görmediğim için bugünden, şu anda yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Dolayısıyla kendisini de dinleyeceğim” dedi.

YILDIRIM’DAN GEÇMİŞ OLSUN TELEFONU

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Enis Berberoğlu’nun eşi Oya Berberoğlu’nu arayarak tahliye kararından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Yıldırım, geçmiş olsun dileklerini iletti.

‘EKİM YA DA KASIMDA MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLEBİLİR’

Karara tepki gösteren CHP Milletvekili Bülent Tezcan ise şunları söyledi:

“Kararın tek sevinilecek yanı derhal serbest bırakılacak olması. Ancak yanlış bir karar. Yargıtay’ın temyiz incelemesini tamamlayıp dosyayı bitirmesi anayasaya aykırı. Yapması gereken Anayasa 83’üncü madde gereği, ‘Milletvekilliği dokunulmazlığını kazandı. Ben bu davaya bakamam’ diyerek yargılamayı durdurması, tahliye etmesi gerekirdi. Şimdi anayasaya aykırı olarak dokunulmazlığı olan bir milletvekili ile ilgili yargılama yaptı, mahkum etti, kararı kesinleştirdi. İnfaz durdurulunca 5 yıl hapse girmeyecek gibi algılamak doğru değil. Meclis Genel Kurulu’nda bu karar okunduğu an milletvekilliği düşer. Düştüğü zaman da infaza devam edilir. Ekim ya da kasım ayında milletvekilliği düşürülebilir. Yargıtay anaaysaya aykırı olarak dokunulmazlığı olan bir milletvekilini mahkum etmiştir. Çok açık hukuka aykırılık var. Anayasa Mahkemesine iş düşüyor. AYM’nin bu hak ihlalini ortadan kaldırması gerekir. Kaldırmazsa Türkiye uluslararası hukuk alanında çok ciddi handikabın içine girer. Olmazsa AİHM çözer.”

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Enis Berberoğlu’nu cezaevi çıkışında karşılayanlar arasındaydı.

Ersoy, Twitter hesabından “Az önce tahliye edilen Enis Berberoğlu ile birlikteyiz. Bu karanlığı ancak hep birlikte aydınlatabiliriz” mesajını paylaştı.