Yabancı dil öğrenmek artık uygulamalar sayesinde daha kolay. Sizin için bu programları derledik.

İngilizce’nin yanı sıra ikinci bir dilin de zorunlu hale geldiği günümüzde dil öğrenmek aynı zamanda kariyer adımı olarak da görülmekte. Ne kadar yabancı dil o kadar yüksek kariyer!

Fakat yabancı dil öğrenmek ciddi bir süreç. Tabi bu konuda destek alabileceğiniz birçok yabancı dil kursu var.

Kursların yeterliliği tartışmaya açık bir konuyken kurslara karşı endişeleri olanlar ya da zamanı kısıtlı olup dil öğrenmek isteyenler için neyse ki teknoloji sıkıcı kursların eğlenceli versiyonunu mobil uygulamalar ve web siteleri aracılığıyla evimize hatta avucumuza kadar getirdi.

Sponsorlu

Bu içerikte size bu uygulamalardan bahsedeceğiz. Beğenebileceğiniz bir uygulama indirip siz de kendinize yeni bir ‘siz’ ekleyebilirsiniz.

Ne demişler; “Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan.”

Memrise

Öncelikle dil çalışırken kelime ezberi çok önemli Memrise uygulaması da tam olarak bunun için hazırlanmış. Hafıza şampiyonu Ed Cook’un bizzat hazırladığı bu uygulamada kullanılan yöntem ismi ‘sürekli testler‘.

Kelimenin anlamının akılda kalması için kelimeye artı anlamlar yükleme yöntemin mantığı. Kelimeyi çağrıştıracak başka bir kelime ile ya da çağrıştırıcı bir görselle kelimenin bağ kurularak unutulmasını engelleme durumu.

Daha sonra programda kelime önünüze sürekli olarak karşınıza çıkacak olan süreli testlerle aklınıza kazınıyor.

Sıradan ezber yöntemini kullanan birçok uygulama da mevcut fakat Memrise’yi onlardan ayıran başka bir teknik daha var”: Detre

Detre tekniği kelimeyi hatırlamanıza ramak kaldığı sırada kulağınıza verilen kelime ile kalıcılığı sağlıyor. Kelimenin ne zaman dilinizin ucunda olduğunu hesaplıyor ve ona göre hatırlatmalar yapıyor. Memrise’nin güzel kısmı eğlenceli olması. Öğrenme sürecinin eğlenmekten geçtiğini bilen uygulama bunu kendine ilke edinmiş bu yüzden de ilk okul öğrencileri için uygundur.

Daha önce bir ilkokulda bu uygulama İspanyolca dersi için denenmiş ve istenilen verim alınmıştır. Aynı zamanda tatlı rekabet ortamı oluşturan gruplar var ve bu da öğrenmeyi teşvik ediyor. Yapılan bir deneyde bu uygulamayı kullanan öğrencilerin durumunda 20-50 artış tespit edildi. Bu uygulamada ile 180 üzeri dil ve 300 binin üzerinde ders bulunuyor.

Fiyat: Ücretsiz (Premium Ücretli)

Duolingo

Bir diğer eğlenceli uygulama ise Duolingo. Bu uygulamada öncelikle seviyeniz tespit ediliyor. Ona göre başlıyorsunuz. Hiç temeliniz dahi yoksa Duolingo sizin için biçilmiş kaftan. Sağlam bir temel yanında günlük konuşma seviyesine kadar çıkabilirsiniz.

Uygulamanın ana sayfasında duo ağacı sizi karşılıyor konular sistematik bir biçimde bu ağaca yerleştirilmiş.

Siz konu geçtikçe ağaçta ilerliyorsunuz ve lingot kazanıyorsunuz. Bu lingotlarla zamanlı alıştırmalara sahip olabiliyor ve iddialara girebiliyorsunuz . Bu uygulamada ‘seri yapmak ‘öğrenmeyi oyun sürecine dönüştüren kısım.

Serinin bozulmaması için her gün alıştırma yapmak isteyeceksiniz

Fiyat: Ücretsiz (Premium Ücretli)

EF Englistown

Eğer canlı öğretmen öğrenci ilişkisi arıyorsanız bu website tam size göre. Sertifikalı öğretmenler ve dil sınıfları ile canlı konuşmalar gerçekleştiriliyor.

Aynı zamanda size geçerli bir seviye sertifikası da sağlıyor. 20 milyon öğrenci tarafından tercih edilmiş büyük bir website okulu.

Fiyat: İlk 30 gün için 3 TL

Busuu

İçinde barındırdığı bir dil için 150 ünite vardır.50 milyondan fazla üyeye sahip olan Busuu’nun temel amaçlarından biri de öğrenenin öğretmesini sağlamak peki bunu nasıl yapıyor? Üyeler arasında kendi dil seviyenize yakın olanlarla online sohbet gerçekleştirebiliyorsunuz. Temelde uygulamanın amacı öğretirken öğrenmedir.

Sizden yine seviyenize göre belirlenen konularla ilgili text yazmanız istenmektedir Busuu’nun yazma platformunda yazdıklarınız ana dili sizin öğrendiğiniz dil olan kişiler tarafından okunur ve gerekli düzeltmeler yapılır. Bu sayede yanlışlarınızı görmüş olursunuz

Fiyat: Ücretsiz

Hello Talk

Bu uygulama da temelde Busuu ile benzerlik gösteriyor fakat birbirlerinden ayrılan keskin çizgileri Hello Talkt’a ders olmamasıdır. Tamamen seviyenize uygun kişilerle online sohbet ortamı sağlamaktadır.

Sesli konuşma ve görüntülü arama sistemi bulunur. Öğrendiğiniz dilin kültürünü de tanımanıza yardımcı olur ve dille kaynaşmanızı sağlar. Telaffuzunuzu ana dili öğrendiğiniz dil olan biri ile konuştuğunuzda güçlendirir.

Sağlıklı bir uygulamadır herkes kullanabilir.

Fiyat: Ücretsiz (Premium Ücretli)

Rosetta Stone

Rosetta Stone için dilde bazı öğrenme yöntemleri gereksiz geliyor. 20den fazla dil içeriğine sahip bu uygulamada her dil için aynı şey geçerli değil. Grammer ve alfabeyi atlıyor. Bir bebeğin ana dilini öğrendiği gibi öğretmeyi kendine amaç edinmiş.

Diğerlerine oranla anlaşılması zor ve genel kullanıcı yorumlarında sıkıcı olarak belirlenmiş olsa da ciddi disiplinli öğretici bir uygulama, zoru sevenlere tavsiye edilir.

Fiyat: Ücretsiz (Premium Ücretli)

Tourist Language Learn and Speak

 

Bu uygulama tam olarak turistler için hazırlanmış. Uygulama Türkçe’yi desteklememiş olmasına rağmen biraz İngilizce’si olanlar için 24 ülkede anlaşma olanağı sağlıyor.

Kalıp cümleleri belli ülkeler ve kategoriler başlığı altında bulabiliyorsunuz.

Yani bulunduğunuz mekana göre destek alabiliyorsunuz. Size çok yabancı bir dil gibi gelen dillerde dahi anlaşmayı kolaylaştırır cümlelerin telaffuzunu da duyabilir ya da yanında okunuşunu bulabilirsiniz.

Fiyat: Ücretsiz

Babbel

İngilizce öğrenirken neye ağırlık vermek istiyorsanız zaman geçtikçe sizi o yöne doğru ilerleten bir uygulama Babbel.

Dinleme konuşma ,cevaplama yeteneklerinin geliştirşilmesini sağlar.Diğer uygulamalardan farkı her giriş yaptığınızda ilgilendiğiniz noktalara doğru yöneltmesi ve esnek olmasıdır.

Fiyat: Ücretsiz(Premium Ücretli)

Bitgab

Bitgab

Hello Talk uygulaması ile benzerlik gösterir. Kullanıcılar birbiri ile iletişime geçebilir hatta görüntülü konuşmalar yapabilirler.

Fiyat: Ücretsiz (Premium Ücretli)

Chinese Horizon

Çince öğrenmek isteyenler için uygundur. Uzun yıllar bu alanda kendini geliştirmiş ve kalitesi kanıtlanmış bir uygulamadır.

Fiyat: Ücretsiz

British Council

Bu uygulamanın diğerlerinden farkı yaş için kategoriler oluşturulmuş olmasıdır. Çocuklar , yetişkinler ve gençler olarak üç ayrı bölümde gruba göre oyun,video , inteaktif dersler sunulmuştur. websitesi de mevcuttur

Fiyat: Ücretsiz

BBC Learning English

İngilizce bilgisine sahip kişilerin geliştirmesine odaklı bir websitedir. BBC yayınlarını ingilizce olarak okuma ve izleme yöntemiyle ileri ve ya orta seviye İngilizce sahipleri için idealdir.

Fiyat: Ücretsiz

ProTranslate

Belgelerinizi kolaylıkla tercüme edebileceğiniz online profesyonel tercüme hizmetleri platformu ProTranslate, site üzerinden gönderdiğiniz dökümanları 40’ı aşkın dile yeminli tercümanlar aracılığıyla güvenilir bir şekilde çevirme fırsatı veriyor.

Fiyat: Kelime başına ücret