Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il emniyet müdürlüğüne uyarı yazısı gönderildi. Gönderilen uyarı yazısında, HDP milletvekillerine yönelik saldırı gerçekleştirilebileceği yönünde bilgiler paylaşıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş

Emniyet, PKK/KCK’ye üye kesimleri provoke etmek amacıyla, İmralı Cezaevinde bulunan Abdullah Öcalan’ın da askeri unsurlarca ve askeri hava araçlarıyla saldırıya uğrama olasılığının olduğunu paylaştı.

Emniyet birimlerine yollanan yazıda, bu tarz eylemlerin yaşanması durumunda veya HDP’li milletvekillerine yönelik herhangi bir saldırı gerçekleştirilmesi halinde, ülke çapında karşıt grupların çatışmasının kaos ortamına neden olabileceği vurgulanarak gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Alevi bir kadın
Alevi bir kadın

Emniyet yetkililerinden alınan bir başka bilgiye göre, ülkenin kaos ortamına girmesini sağlamak amacıyla Alevi vatandaşlar da provoke edilmeye çalışılacak.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ülkenin içinde bulunduğu kaosun derinleşmesini isteyen güçler halkı tahrik ederek olaylara neden olabileceği ifade edildi. Bununla birlikte meydanlarda ‘demokrasi nöbeti’ tutan vatandaşlar ile HDP’liler karşı karşıya getirilmek isteniyor.

Türkiye hükümetine yönelik gerçekleşen darbe girişimini protesto eden bir kişi
Türkiye hükümetine yönelik gerçekleşen darbe girişimini protesto eden bir kişi

Darbe girişimin başarısız sonuçlanmasıyla birlikte uyarılarda bulunan yetkililer ülkede hala kritik günlerin yaşandığını ve her an kaos çıkarmak isteyen güçlerin devrede olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından da bu tür saldırıların devam edebileceği uyarısı yapıldı.