Elon Musk’ın kurucu olduğu ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin girişimiyle bugün dünyanın en güçlü roketi Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatılacak.

NASA, ABD ordusu ve özel şirketler bugünkü test uçuşunu yakından takip ediyor.

Falcon Heavy

Sponsorlu

ABD’nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği aya giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderilecek.

SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya götürecek. Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturacak.

Musk, spor arabanın Mars’ın yörüngesine yerleştirileceğini, aracın müzik setinde ise David Bowie’nin Space Oddity şarkısının çalacağını söyledi.

Elon Musk gazetecilere açıklamasında “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Musk araca takılmış kameralardan “inanılmaz görüntüler” elde edeceklerini de kaydetti.

Türkiye saati ile 21:30 de fırlatılması planlanan Falcon Heavy’nin uzaya gönderilmesini binlerce kişinin Florida kıyılarından izlemesi bekleniyor. (Fırlatmayı Via Haber Facebook sayfasından Canlı Yayın ile izleyebileceksiniz.)

Musk’un şirketi SpaceX, fırlatma işleminin 3 saat süreceğini, teknik bir aksaklık yaşanması durumunda ikinci girişimin Çarşamba günü yapılacağını belirtti.

SpaceX, Falcon Heavy roketinin tamamen dolu bir Boeing 737 yolcu uçağını yörüngeye taşıyacak kadar güçlü olduğunu belirtiyor Roket bu özelliğiyle NASA’nın astronotları aya taşıyan devasa roketi Saturn V’i takip ediyor.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre, NASA da, insanları aya ve daha sonra da Mars’a göndermek için Space Launch System (SLS) adını verdiği kendi ağır fırlatma roketini geliştiriyor.

Falcon Heavy

Ancak projede yaşanan gecikmeler sebebiyle ilk test uçuşunun 2020’yi bulabileceği belirtiliyor.

Tüm uzay endüstrisi roketin fırlatılmasını izliyor.

Ticari uzay girişimleri NASA için cazip bir alternatif olabilir. SpaceX, Falcon Heavy’nin daha küçük modeli olan Falcon 9 kargo roketleri taşıdığını ve rakip United Launch Alliance tarafından geliştirilen Delta IV roketinden iki kat daha fazla yükü daha ucuza taşıyabileceğini aktarıyor.

Falcon Heavy’nin fırlatma maliyeti 90 milyon dolar iken Delta Heavy 435 milyon dolara uzaya gidebiliyor.

Ancak SLS’in maliyetini azaltmayı vaat eden tek girişimci Musk değil. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos da New Glenn adını verdiği güçlü bir roket üstünde çalıştığını açıkladı.

Bezos ayrıca bundan daha da güçlü New Armstrong adında bir roketin de geliştirildiğini belirtti.

Guardian gazetesine konuşan uzay savunma kuruluşu Planetary Society direktörü Casey Dreier “Eğer Falcon Heavy çalışır ve uzaya çıkarsa bu pek çok olasılığın önünü açar. NASA SLS’i beklemek yerine derin uzay geçidi için parçaları koymaya ya da ayın yörüngesine bir istasyon yerleştirmeye başlayabiliriz diyebilir” dedi.

70 metre uzunluğundaki Falcon Heavy dünyanın alçak yörüngesine 64 tonluk yük yerleştirebiliyor. Bu, uzaya beş çift katlı otobüs götürmekle aynı.

Musk’ın roketinin başarılı olması ABD istihabaratının ve ordusunun daha büyük uydular kullanması, Mars’ın yüzeyine daha büyük ve daha akıllı robotlar gönderilmesi, Jüpiter, Satürn ve bu gezegenlerin uydularına yolculuk edilmesi gibi adımların önünü açabilecek.

Falcon Heavy projesi ilk kez 2011’de ilan edilmiş, ilk uçuş 2013 için planlanmıştı.

[Via BBC Türkçe]