ABD merkezli uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX şirketinin kurucusu Elon Musk’ın girişimiyle yapılan dünyanın en güçlü roketi Falcon Heavy, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden geçen hafta uzaya fırlatılmıştı.

Rekor fırlatılışın tek başarısız yanı olan son roketteki hatanın nedenini Şirketin yönetici Elon Musk Twitter’dan açıkladı.

Elon Musk

Geçen haftaki fırlatmada roketlerden biri başarı ile ayrılamadı Musk söz konusu başarısızlığun neden kaynaklandığını kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile açıkladı.

Sponsorlu

Musk hatanın neden kaynaklandığı ile ilgili gelen soruya şu cevabı verdi: “Üç motorun ateşlenmesi gereken sistemde, iki motoru yeniden ateşlemek için yeterli yakıt sıvısı kalmamıştı. Düzeltilecek sorun açıkça ortada”

Tesla’nin üst düzey yöneticisi ve SpaceX’in kurucusu milyarder iş adamı Elon Musk’a ait Falcon Heavy füzesi, Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden sorunsuz bir şekilde fırlatılmıştı Rekor fırlatılışın en ilginç yanı ise uzaya gönderilen Tesla model otomobildi.

Musk kişisel Instagram hesabı üzerinden uzay boşluğundaki otomobilden yeni bir kare paylaştı.

Musk’ın bu paylaşımı rekor bir etkileşim alarak 8 saate 1 milyonun üzerinde beğeni aldı.

Zira SpaceX şirketinin ürettiği Falcon Heavy isimli roket, ayrıca Musk’ın Tesla spor arabasını da uzaya gönderdi.

Kırmızı spor arabanın sürücü koltuğuna astronot giysileri giyen cansız bir manken oturdu. ‘Space man’ adı verilen bu manken kısa sürede sosyal medyanın en çok konuşulan konusu oldu.

elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy

Elon Musk, Tesla ile uzaya gönderdiği mesajı da kişisel Instagram hesabından yayınladığı fotoğraf ile açıkladı.

SpaceX’in CEO’su Musk, Tesla’nın içine ‘Made on Earth by Humans’ (İnsanlar tarafından Dünya’da yapıldı) notu düştü.

ELON MUSK UZAYA GÖNDERDİĞİ MESAJI AÇIKLADI

Musk bu planını geçtiğimiz aylarda duyurmuş ve bunun gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceğine dair bir tartışma yaşanmıştı.

Ve Musk sözünü tuttu! Sadece bugüne kadarki en güçlü roketi fırlatmadı ayrıca uzaya bir Tesla modeli yolladı.

Uzaya yollanan Tesla için Musk her detayı ince ince düşündü. Otomobilin torpido gözünde “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı yer alıyordu. Otomobilin ekranında “Don’t Panic” (Panik yapma) yazısı vardı.

elon musk, tesla, uzay, mars, falcon heavy

Uzaya gönderilen otomobilin radyosu ise David Bowie’nin ‘Space Oddity’ şarkısını çaldı
Tarihi başarının arından Musk yaptığı ilk açıklamaya “Yeni bir uzay yarışı istiyoruz, uzay yarışları heyecan vericidir” sözleri ile başladı.

Musk daha sonra sözlerine şöyle devam etti:

“Bence diğer şirketler ve ülkeler, ‘Hey, ticari bir şirket olan SpaceX, bunu yapabiliyorsa ve Falcon Heavy’nin tüm masrafları sadece fonlarla karşılandıysa biz de yapabiliriz’ diyeceklerini düşünüyorum.”

Elon Musk, fırlatmadan önce yaptığı açıklamada ise “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars’ın yörüngesine yerleştirilecek aracın, bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Üç besleyici roketi ve 27 motoru olan Falvon Heavy adlı roket, 2 milyon kilogram itme gücünde. Roket, 45 yıl önce NASA’nın astronotları uzaya taşıdığı ‘Satürn 5’ roketlerinden sonra fırlatılan en güçlü roket olma özelliği taşıyor. Tesla’nın uzay aracının 6 ay sonra Mars’a ulaşması bekleniyor.

ELON MUSK KİMDİR?

ELON MUSK'TAN İLK AÇIKLAMA

Güney Afrika asıllı ABD’li mucit ve girişimci olan Elon Musk Kanadalı bir anne Haldeman ve Güney Afrikalı bir baba Errol’un oğlu olarak doğdu.

Elon Musk kendi kendine yazılım programlayıp kodlamayı öğrendi ve 12 yaşındayken kendi yazdığı Blastar isimli oyunu yaptı ve daha sonra bu oyunu o zamanın parası ile 500 dolara satarak bilişim sektöründeki ilk parasını kazandı.

1992’de, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl eğitim aldıktan sonra ABD’nin önde gelen üniversitelerinden birisi olarak kabul gören University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrıldı.

Bu üniversiteden ekonomi alanında lisans diploması alan Musk, fizik alanında da yan dal diplomasının sahibi oldu.

Kardeşi Kimbal Musk’la beraber yeni organizasyonlar için bir çevrimiçi içerik yayınlama yazılımı olan Zip2 projesini hayata geçiren Musk,1999 yılında bu girişimi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolar hisse senedi karşılığında AltaVista’ya sattı.

Aynı yılın Mart ayında çevrimiçi finans ve ödeme servisi olan X.com’un ortak kuruculuğunu yaptı ve ilerleyen aylarda PayPal’i oluşturdu.

2002 yılında bu girişimini ise 1.5 milyar dolara online alışveriş devi eBay’e sattı.

Musk belki de adını en çok duymamıza vesile olan şirketi SpaceX’i 2002 yılında kurdu. Musk uzay araştırmaları yapan şirketin CEO’su ve CTO’su olarak görevini sürdürüyor.

SpaceX ISS’ye bir araç gönderen ve yanaştıran ilk ticari şirket olarak tarihe geçmişti.

[Via NTV]