EMO: Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması hanelerin faturasını artıracak

Bakanlar Kurulu kararıyla 8 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Kalıcı Yaz Saati’ uygulaması hakkında kafa karıştırıcı açıklamalar yapıldı.

İşletme mezunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Bayraktar Twitter hesabından yaptığı açıklamayla, “Uygulama ile ciddi tasarruf sağlayacağız. Mesai ve eğitim saatlerinde karanlık süre azalacak, geçiş dönemindeki olumsuzluklar yaşanmayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Fakat Elektrik Mühendisleri Odasıyla yaptığımız görüşmelere göre Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bakan Bayraktar’ın tam tersi yönünde bilgiler verdi. EMO ayrıca konu ile ilgili olarak resmi internet sitesinden de bir basın açıklaması yayınlayarak, “Yaz saati uygulamasının kalıcılaştırılması hanelerin faturasını artıracak” ifadesini kullandı.

Kalıcı yaz saatinin kaldırılması gerektiğini savunan Elektrik Mühendisleri Odası, “Yaz-kış saati uygulaması devam ettirilmelidir. Öncelikle altı çizilmesi gereken nokta, geniş yüz ölçümü olan ülkelerde yaz-kış saati uygulamasının enerji tasarrufu açısından önemli olduğudur.

Sponsorlu

Yazın günler uzun olduğundan ileri saat uygulaması devam ettirilmelidir. Örneğin sanayinin gelişmiş olduğu Batı ile tarım ve tarımsal sulamanın önemli olduğu Doğu arasında elektrik tüketim zamanları açısından da farklılıklar bulunmaktadır.

Yaz saatinin kalıcılaştırılmasına dair alınan karar, ne yazık ki bu noktalar dikkate alınmadan verilmiş görünmektedir. Nitekim yeni uygulama gün ışığından en etkin yararlanma açısından olumlu bir karar değildir.” ifadelerini kullandı.

"Kalıcı yaz saati uygulamasıyla sabah işe gitmek için kalktığınızda ışığı açmak zorunda kalabilirsiniz"
“Kalıcı yaz saati uygulamasıyla sabah işe gitmek için kalktığınızda ışığı açmak zorunda kalabilirsiniz”

Elektrik Mühendisleri Odasıyla yaptığımız görüşmelerde yine insanların sabah işe gitmek için uyandıklarında ışığı açmaları gerekeceğinden daha fazla enerji harcanacağı belirtildi.

Daha fazla bilgi için EMO Enerji Grubu Çalışma Üyesi Fatih Kaymakçıoğlu’nun, “Yaz saati uygulamasını süreklileştirmek enerji tasarrufu sağlamıyor” yazısına buradan ve Serbest Müşavir Mühendisleri Komisyon Üyesi Serdar Paker’in, “Ülkemiz saat diliminin değerlendirilmesi” adlı yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Haberin hazırlanma sürecin bilgilendirmeleri için Banu Salman’a teşekkür ediyoruz.