Tekrarlanan İstanbul seçiminin bitmesinin ardından başlayan zam dalgası devam ediyor. Elektrik fiyatı 1 Temmuz itibarıyla yüzde 14.98 zamlanacak.

Doğalgaz içinde çift haneli zam yapılması bekleniyor. Elektriğe yüzde 15 zam yapıldı.

Yeni tarifeyle 100 kWh elektrik için 62 lira ödenecek. Daha öncesinde motorin, çay ve şekere zam gelmişti.

Sponsorlu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), dün gerçekleştirdiği toplantıda, elektrik fiyatlarıyla ilişkin hem milyonlarca aboneyi hem de devlet şirketi Elektrik Üretim AŞ’yi (EÜAŞ) ilgilendiren bazı kararlar aldı.

Zamlı tarifenin 1 Temmuz tarihinden itibaren geçerli sayacağını duyuran EPDK, bu açıklamayı yaptı:

“Elektrik piyasası tarifelerini belirleyen maliyet bileşenlerinde oluşan artışlar nedeniyle görevli tedarik şirketlerinden elektrik enerjisi satın alan tüketicilerin tükettiği elektrik tarifelerinde vergi ve fonlar dâhil yüzde 15 artış yapılmıştır. Söz konusu artışta bir önceki tarife dönemine göre EÜAŞ Toptan Satış Tarifeleri ile görevli tedarik şirketlerinin EÜAŞ harici alımlarına ilişkin maliyeti oluşturan Piyasa Takas Fiyatlarında (PTF) oluşan artışlar en önemli etkenler olmuştur. Bu kapsamda 1 Temmuz itibariyle mesken abonelerince 100 kWh elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dahil olmak üzere 61,8 TL ödenecektir.”

Daha öncesinde çaya ve şekere de zam gelmişti. ÖTV indiriminin sona ermesiyle mobilya ve beyaz eşya fiyatları da otomatik olarak zamlanacak.