Elazığ Valiliği, eski Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk’ün kelepçeli olarak hastaneye götürüldüğü yönünde sosyal medya ve televizyonlarda yayınlanan görüntülere ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada Türk’e kelepçe takılmadığı ifade edildi.

T24’te yer alan habere göre, Ahmet Türk’ün avukatı Zeynep Boztoprak da Türk’e kelepçe takılıp takılmamasının önemli olmadığını söyleyerek “O şekilde götürülmesi bile kötü muamele. ‘Kelepçe takmayalım ama ellerinizi bu şekilde’ tutun demiş olabilirler” dedi.

Elazığ Valiliğinden yapılan açıklama ise şöyle: 

“Hakkında yürütülen adli soruşturma kapsamında halen ilimiz ceza evinde tutuklu olarak bulunan Ahmet Türk’e, 25.01.2017 tarihinde muayene için ilimiz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmesi sırasında kelepçe takıldığı şeklinde bazı basın-yayın organlarında haberler yer almıştır. Ahmet Türk’e cezaevinden alınıp sağlık kuruluşundaki işlemlerinin bitirilmesine müteakip cezaevine teslim edilmesine kadar, hiçbir aşamada kelepçe takılmamıştır.”

Sponsorlu

AK Partili ve CHP’li Milletvekilleri ‘Kelepçeli’ Fotoğrafa Tepki Göstermişti

AK Partili siyasetçiler, Türk’ün ‘kelepçeli’ görüntülerine tepki göstermişti.

Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, fotoğrafa ilişkin şu cümleleri kullandı:

“Dün Ahmet Türk’e uygulanan muamele doğru bir muamele değildi. İnsanlara, yaşına ve konuma uygun göre muamele edilmelidir. Kelepçe, kaçma olasılığı olan insanlara tedbir amacıyla takılır. Kaçmayacağı bilinen ve belli bir siyasi kişiliği olan insanlara insan onurunu koruyarak muamele etmek lazımdır. Dün yaşanan görüntü rahatsız edeci bir görüntüydü.”