MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan motorlu taşıt sürücü kursu ‘e-sınav’ları 81 şehre yayıldı.

Sürücü adayları artık randevu alarak istedikleri tarihte sınava girip sonucunu bir kaç saat içerisinde öğrenecek.

Edinilen bilgilere göre, Daha önce, 28 ilde bulunan e-sınav merkezlerinin tüm illerde faaliyete geçirilmesiyle, motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının teorik bölümünün kağıt ve kalemle yapılması sonlandırıldı. Haberimizin sonunda ise e-sınav hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sponsorlu

Kağıt ve kalem kullanılarak geçtiğimiz gün yapılan son sınava 108 bin kişi katıldı. Bu kapsamda yılda yaklaşık 2 milyon 500 bin adayın sınava girmesi öngörülüyor.

Adaylar, e-sınav uygulaması sayesinde sınava randevu sistemiyle en yakın tarihte girebilecek ve sonuçlarını sınavdan dakikalar sonra öğrenebilecek.

Kullanıcı dostu bilgisayar arayüzü ile adaylar, cevap kağıdında yanlış işaretleme, işaretlemeyi unutma gibi hatalardan da kurtulacak, bilgisayar kullanmayı bilmeyenler bile soruları rahatlıkla cevaplayabilecek.

E-sınavlarda, işitme engelli vatandaşlar için görsel, video, animasyon ve işaret diliyle sorular yer alacak.

Motorlu taşıt sürücü kursu “e-sınav”larının Türkiye genelinde yapılmasıyla, soru ve cevap kağıdı baskısı, işçilik, tasnif, nakliye gibi maliyetler de düşecek.

Elektronik Sınav Nedir?

Klasik sınavlarda olduğu gibi soru kitapçığı ve cevap kağıdı yerine tüm işlemlerin elektronik ortamda tabletler üzerinden soruların yansıtılarak ve cevaplama işlemininde tablet üzerine dokunarak yapılan sınav şeklidir.

E-sınav ücreti ne kadardır?

E-ehliyet sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değil.

Elektronik sınav giriş ücreti 2018 yılı için 75,00 TL’dir.

E-sınav ücretlerini banka yoluyla (Ziraat, Halk ve Vakıf bank), odeme.meb.gov.tr adresinden kredi kartınızla veya kursa ödeyebilirsiniz.