Uzmanların aktardığına göre, egzersiz sonrası beslenme çok önemli.

İyi bir egzersiz yaptıktan sonra vücudunuzun dengeli olarak sağlıklı beslenmesi çok önemli. Spor yaptıktan sonra yediğiniz yiyecekler enerji depolanmasını sağlayarak sağlığınızı korumada etkin rol oynayacaklar.

Bu haberimizde egzersiz sonrası beslenme nasıl yapılmalı, spor yaptıktan sonra beslenme programınızda hangi yiyecekler olmalı gibi soruları yanıtladık.

1KAHVALTI ÇOK ÖNEMLİ BİR ÖĞÜN

Peynir, yumurta, reçel, meyve içerikli bir kahvaltı

Yumurta sarısında ve beyazında protein vardır ve bu besin protein desteği sağlarken kalori ve yağı da kontrol altında tutma özelliğine sahip. Ayrıca peynir ve taze sebzeler ise yorgun kasların onarılması ve enerji depolarınızın dolması için önemli.

2SÜT, YOĞURT VE MUZ

Muzlu süt

Özellikle fitness ve koşu gibi hareketli sporların toparlanma üçlüsüdür. Süt ve Yoğurt protein ve karbonhidrat içerdiği için vücudunuzun dengesini sabit tutacaktır. Muz ise kasların için güçlü bir yiyecektir.

3TAHILLI GEVREKLER

Tahıllı Mısır Gevreği

Egzersiz yaptıktan sonra ilk yarım saat bir şey yemek istemiyorsanız bu yiyecek tam size göre. Tahıllı mısır gevreği bu durumlar için güzel bir atıştırmalıktır.

4SPOR YAPARKEN…

Spor yaparken vücudun mineral dengesinin sağlanması için su için

Spor yaparken vücudunuz terleyerek bazı yararlı mineralleri de atabilir. Fakat spor yaparken içeçek olarak su içerseniz bunu dengelemeniz mümkün olabilir.

5VE EN ÖNEMLİSİ; YAPILMAMASI GEREKEN ŞEYLER

Spor yapan bir erkek

Spor yapan bir birey sağlığını düşünüyordur. O yüzden yediğine ve içtiğine mutlaka dikkat etmelidir. Eğer sigara veya alkol kullanıyorsanız bunlardan uzaklaşmanız gerekecektir.