Türk edebiyatının usta isimlerinden Vedat Türkali

Türkiye Edebiyat tarihinin önemli yazarlarından biri olan 1919 doğumlu Vedat Türkali, 97 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Türkali’nin doktorunun belirttiğine göre, ünlü yazar çoklu organ yetmezliğinden tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Türkali’nin hayatını kaybettiği haberi kızı tarafından Twitter’dan paylaşıldı.

Sponsorlu

Vedat Türkali Kimdir?

13 Mayıs 1919’da Samsun’da dünyaya gelen Türkali, lise öğrenimini Samsun Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olmuştur. Mezun olduğu yılda Merih Pirhasan’la evlendi.

Maltepe Askeri Lisesi ve Kuleli Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptıktan sonra 1951’de tutuklanarak 9 yıl ceza aldı. 7 yıl sonunda koşullu olarak serbest bırakıldı.

Rıfat Ilgaz ile birlikte Gar Yayınları’nı kurdu. 1960’ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965’te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Senaryo Ödülü’nü kazandı.

Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi romanlara imza attı.

1974’te Milliyet Yayınları Roman Yarışması’nda birincilik ödülünü, 1976’da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. 2016’da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü’nü kazandı