E-Devlet şifresi nasıl alınır? E-Devlet’e nasıl giriş yapabileceğiniz ile ilgili bilgileri sizler için derledik.

Resmi işlemlerin yapılması için artık teknolojinin tüm imkanları kullanılıyor. E-devlet uygulaması da bunlardan biri.

E-Devlet’e giriş yaparak üniversite kayıtlarınızı gerçekleştirebilir, KYK yurt ve burs başvurusunu yapabilir, vergi borçlarınızı takip edebilir, sigortanızı kontrol edebilirsiniz. Bunlar gibi onlarca işlemi tek bir platformda kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ve son olarak E-Devlet’e alt-üst soy bilgisi sorgulama hizmeti verilmeye başlandı. E-Devlet’te artık alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) yapabileceksiniz.

Sponsorlu

E-Devlet Nedir?

EDevlet, vatandaşlara Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması hizmetine verilen isimdir. Bu hizmet sayesinde, devlet hizmetlerinin vatandaşlara en kolay ve en etkin yoldan, kaliteli, hızlı, kesintisiz ve güvenli bir şekilde ulaştırılması hedeflenir. E-Devlet’in diğer adı turkiye.gov.tr’dir.

E-Devlet yani turkiye.gov.tr platformuna buradan ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

E-Devlet hizmetine hem bilgisayar hemde mobil cihazlardan erişim sağlamak mümkün. Ayrıca mobil cihazlar üzerinden uygulama sayesinde erişmekte mümkün.

iOS ve Android cihazlarından uygulamayı indirip giriş sağlayabilirsiniz.

İnternet tarayıcıları aracılığıyla da giriş yapmak oldukça kolay ve alınan ekstra güvenlik önlemleri sayesinde güvenli. Aşağıda giriş yöntemlerini anlatacağız.

E-Devlet giriş yöntemleri

Yukardaki resimde gördüğünüz gibi e-Devlet platformuna giriş yapmak için birkaç yöntem vardır. Bu yöntemleri sırasıyla sizlere anlatalım.

e-Devlet Şifresi ile Giriş Yapmak

Bu yöntemle giriş sağlamak için T.C. Kimlik Numaranızı ve e-Devlet Şifrenizi bilmeniz gerekiyor. Böylelikle kimliğiniz doğrulandıktan sonra işlemlerinize devam edebilirsiniz.

Şifrenizi bilmiyorsanız veya unuttuysanız endişe etmeyin. e-Devlet Şifresi Nedir, Nasıl Alınır? sizlere kısaca anlatalım.

PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi göstererek e-Devlet şifrenizi içeren zarfı PTT’den alabilirsiniz. E-devlet yüksek güvenlik önlemleri ile korunmaktadır. Bu yüzden sizin şahsen PTT’ye gidip bu zarfı almanız gerekir.

(Şifrenizi ilk defa alacaksanız PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifreden sonra herhangi bir nedenle PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenir.)

Mobil İmza ile Giriş Yapmak

Cep telefonu ile hattınıza kayıtlı mobil imzanızla giriş yapabileceğiniz yöntemdir. Burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var.

Mobil imza girişi üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmete Türkiye’deki telefon operatörleri aracılığıyla erişebilirsiniz. Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone’a başvurularına aşağıdaki sayfalardan ulaşabilirsiniz.

Turkcell Mobil İmza Bilgi Sayfası
Türk Telekom Mobil İmza Bilgi Sayfası
Vodafone Mobil İmza Bilgi Sayfası

E-İmza ile Giriş Yapmak

Elektronik İmzanız (e-imza) ile eşleşen kimlik numaranızı girdikten sonra giriş yapabileceğiniz yöntemdir. Bu yöntem diğer yöntemlere göre daha zordur. Fakat yine bu yöntemi kullanmak isteyenler için açıklamalar eklemek istedik.

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır.

Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir.

Buradan e-imza hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

e-Devlet giriş sistemi

T.C. Kimlik Kartı ile Giriş Yapmak

T.C. Kimlik Kartı, kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine vatandaşlık kartı kullanılır. İki yöntem ile T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz mümkün.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş sağlayabilirsiniz. Ancak bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

Tuşlu Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş sağlayabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Ancak bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

İnternet Bankacılığı ile Giriş Yapmak

turkiye.gov.tr ile anlaşma yapan bankaların internet şubeleri aracılığıyla başka bir şifre girişi yapılmadan, güvenli bir şekilde e-Devlet Kapısı’na giriş sağlayabilirsiniz.

Bunun için kullandığınız bankanın internet şubesine kullanıcı hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir.