Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı’nda bir ATAK helikopterinin düşmesi sonucu iki asker hayatını kaybetmişti.

Operasyonun 22’inci gününde TSK’nın peş peşpeşe açıklamaları sonrasında toplam 11 askerin yaşamını yitirdiği açıklandı.

Kamuoyu geçtiğimiz günlerde güdümlü füzeler ile isabet alan tankları konuşurken bugün flaş bir gelişme daha meydana geldi. TSK’ya bağlı bir ATAK helikopterinin yine güdümlü bir füze ile vurulduğu iddia ediliyor. Peki bu iddia ne kadar doğru ne kadar yanlış? Veya neden bu kadar önem arz ediyor.

Öncelikle TSK’dan yapılan açıklamayı incelememiz gerekiyor.

TSK’dan yapılan açıklamada helikopterin kırıma uğradığı belirtilerek şu ifadeler kullanılmıştı:

“Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında, Afrin’de devam eden operasyonlar esnasında, 10 Şubat 2018 saat 13.00 sularında, ATAK tipi bir helikopterimiz kırıma uğramış, helikopterde bulunan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Olayla ilgili teknik heyet tarafından inceleme başlatılmıştır.”

Kırıma Uğramak Ne Demek?

Helikopterin kırıma uğraması kelime anlamı bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselerdir.

Helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesidir. Çeşitli sebeplerden dolayı olabilir.

Ancak TSK’nın aynı açıklamasına baktığımızda ise helikopterde personel kayıplarının olduğu da belirtiliyor. Fakat söz konusu açıklamada ‘kırıma uğrayan’ helikopterin neden hasar aldığı belirtilmiyor.

Şimdide siyasetten gelen açıklamalara bakalım.

Başbakan Binali Yıldırım, “Helikopterin dış müdahaleyle düşürüldüğüne dair henüz net bir şey yok” derken Cumhurbaşkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise helikopterin düşürüldüğünü söyledi.

Türk Silahları Kuvvetleri, 20 Ocak’ta Afrin’e yönelik olarak askeri bir operasyon başlatmıştı.

Erdoğan: Helikopterimiz Düşürüldü!

Erdoğan, partisinin İstanbul İl Başkanlığı İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, TSK’ya ait bir helikopterin düşürülmesinin ‘bedelinin ödetileceğini’ söyledi:

“Bedelini fazlasıyla ödeyecekler. Bütün bunlar olacak, bir savaşın içindeyiz. Kaybımız da olacak ama verdirdiğimiz kayıplar da olacak. Sayısal olarak çok kabarık miktarda füze depolarını imha ettik. Bunlar, çıldırtıyor.

Biz tabii bunların bedelini çok daha ağır ödeteceğiz. Bizim bir helikopterimiz gidecek ama onlar bunun bedelini katbekat fazlasıyla ödeyecekler.

“Afrin harekatında bir helikopterimiz düşürüldü. Belki bizim helikopterimiz gidecek ama onlar bedelini kat be kat ödeyecek” ifadelerini kullandı.

Öte yandan, Hatay’ın Kırıkhan ilçesinin karşı tarafına düşen helikopterin enkazına ulaşıldığı öğrenildi.

Görüntülere bakıp değerlendirme yapmak oldukça zor çünkü hem görüntünün kalitesi hemde kesikli olarak verilen görüntülerde helikopterin bir füze ile mi düşürüldüğü yoksa başka bir sorundan dolayı mı düştüğü belli olmuyor.

İşte o görüntüler;

YPG, İki Tanka Güdümlü Füze İle Saldırmıştı

Geçtiğimiz hafta TSK’dan yapılan açıklamalara göre, ısıya duyarlı güdümlü füzeler ile iki adet tank hedef alınmıştı.

Öte yandan, söz konusu haberi YPG’ye yakınlığıyla bilinen bazı Kürt kanalları da günlerdir görüntülerle birlikte servis ediyordu.

Konuyla ilgili detaylı bir açıklama gelirse size aktaracağız.

Şimdide güdümlü füze sistemlerini hakkında bilgi verelim.

Güdüm Sistemleri Nedir?

Güdüm Sistemleri: Havadan havaya füzelerde genel olarak radar ve kızılötesi olmak üzere iki tip güdüm sistemi kullanır.

İlk etapta birbirine rakip iki ayrı güdüm sistemi olarak değerlendirilse de, günümüzde taktik kullanım çeşitliğine göre farklı güdüm sistemleri kullanılması genel kabul görülmüştür.

Tespit edilen hedefin ısıl izini takip eden kızılötesi güdümlü füzeler, daha çok it dalaşı gibi yakın hava muharebe sırasında tercih ediliyor.

Bu tercihteki en büyük etken, yakın muharebe sırasında sürekli olarak sakınma manevraları yapan uçağın veya helikopterin radar kitlenmesi zorunluğudur.

Kızılötesi güdümlü füzeler, hedefin ısıl izinin takip ederek ateşlendiği uçaktan bağımsız hareket eder. Bu sistemin dezavantajı ise, kızılötesi güdümlü füzeler, çok düşük aralıktaki ısı farklarını ayırabildikleri için karşı tedbirlerden kaçınabilmekte; böyle yüksek isabet oranları yakalayabilmektedirler. [Via Mühendis Beyinler]

Bombardıman uçaklarının uzun menzillerden önlenebilmesi amacına yönelik tasarlanan radar güdümlü füzeler ise; hedeflerine ulaşmak için başlangıçta fırlatıldıkları platformunu radarın aydınlatmasına ihtiyaç duymuşlardır.

Bu güdüm sisteminde prensip, uçağın radararından gönderilen radar dalgalarının hedeften yansıyarak dönüş yolunda aynı süreçte ateşlenmiş olan füzenin yarı aktif tarayıcısı tarafından izlenmesi ve hedefe ulaşmasıdır.