Dünya genelinde 89 kentin çeşitli uluslararası açık kaynak verileri ile incelenmesiyle İstanbul, en sağlıklı kentler sıralamasında sondan ikinci sırada yer aldı. “Dünyanın en sağlıklı kentleri” listesinde Bursa 72. sırada, İzmir de 83. sırada bulunuyor.

İstanbul semalarından bir görüntü

Ev kiralama sitesi Spotahome tarafından oluşturulan puanlama sistemine göre dünyanın en sağlıklı 10 kentinden 8’i Avrupa kıtasında yer alıyor.

Kentlerdeki yeşil alanlar, spor tesislerinin kalitesi, hava ve su kirliliği, ortalama ömür beklentisi, obezite oranı, iş-özel hayat dengesi gibi 10 kriterin bir araya getirilmesiyle oluşturulan listede en sağlıklı kent Amsterdam olarak seçildi.

Amsterdam’ın ardından Oslo ve Münih kentleri en sağlıklı şehirler olarak gösterildi.

İtalya’nın Roma ve Milano kentleri de sırasıyla 36 ve 61. sıralarda yer alırken, İtalyan haber ajansı Ansa, incelemeye alınan iki İtalyan kentinin listenin alt sıralarında yer aldığını belirterek bunu “acı not” diye yorumladı.

OECD Sağlık Endeksi, Dünya Sağlık Örgütü verilerinin yanında kentlerde kişi başına düşen fast food restoranlarını verilendirebilen TripAdvisor gibi sitelerden de yararlanılarak oluşturulan puanlama sistemi sonucunda listenin son 3 sırasında Casablanca, İstanbul ve Şanghay yer aldı.

İstanbul’da yeşil alanlar az

En sağlıklı kent Amsterdam’ın 10 kriter üzerinden ortalama puanı 6.97 olurken, İstanbul’un ortalaması 3.46’da kaldı. 72. sıradaki Bursa 4.61 puan, 83. sıradaki İzmir 3.79 puan aldı.

İstanbul özellikle yeşil alanların oranı, iş-özel hayat dengesi, elektrikli otomobil şarj etme noktalarının sayısı ve yetişkinlerdeki obezite oranları söz konusu olduğunda düşük puan aldı.

İlk 10’a giren şehirler şöyle:

1) Amsterdam (Hollanda)
2) Oslo (Norveç)
3) Rotterdam (Hollanda)
4) Münih (Almanya)
5) Berlin (Almanya)
6) Tallinn (Estonya)
7) Adelaide (Avustralya)
8) Viyana (Avusturya)
9) Perth (Avustralya)
10) Helsinki (Finlandiya)

Sağlıklı kentler listesinin son 10 sırası ise şöyle:

80) Kuala Lumpur (Malezya)
81) Manchester (Birleşik Krallık)
82) Kahire (Mısır)
83) İzmir (Türkiye)
84) Bogota (Kolombiya)
85) Mexico City (Meksika)
86) Sao Paulo (Brezilya)
87) Şanghay (Çin)
88) İstanbul (Türkiye)
89) Casablanca (Fas)

[Via BBC Türkçe]