Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki lüks Ritz-Carlton Riyad Oteli, 11 Suudi prensinin tutulduğu yer haline gelmesinin ardından “dünyanın en lüks hapishanesi” olarak nitelendirilmişti.

Suudi Arabistan’da prenslerin tutulduğu “dünyanın en lüks hapishanesi” olarak nitelendirilen Riyad’daki Ritz-Carlton, yeniden otel olarak hizmet vermeye başladı.

Prenslerin serbest bırakılması sonrasında ismini “hapishane” olarak duyuran Ritz-Carlton, 3 aylık aranın ardından yeniden otel olarak hizmet vermeye başladı.

Otelin yeniden işletmeye açıldığını doğrulayan otel yetkilileri, işletmede gözaltında tutulan hiçkimsenin bulunmadığını ifade etti.

Lüks oteller zincirinin web sitesinde daha önce yapılan açıklamada, otelde tutulan kişilerin davalarının sona ermesiyle otelin Şubat ayının ikinci yarısından itibaren tekrar işletmeye açılacağı açıklanmıştı.

Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana sahip olan otelde toplamda 492 oda bulunuyor.

Kasım ayında yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında aralarında prens, iş adamı ve bakanların bulunduğu 200 kadar üst düzey kişi gözaltına alınmıştı.

Suudi Arabistan yönetimi, tutuklanan prenslerin lüks otelde tutulmasının nedenini “en itibarlı çözüm” olarak açıklamıştı.

Üst düzey yetkililerin otelde alıkonmasının ardından ihtişamı ile dikkat çeken otel rezervasyona kapatılmıştı.

[Via NTV]