Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin’in Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ekonomik zorlukların üstesinden gelebileceğine inandığını aktardı.

Çin Dışişleri Sözcüsü Lu Kang

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Türkiye’nin son dönemde içerisinde bulunduğu ekonomik zorluklara değinerek, Çin’in Türkiye’nin bu zorlukların üstesinden geleceğine inandığını belirtti.

Lu ayrıca, ilgili tarafların aralarında yaşanan anlaşmazlıkların da diyalog yoluyla çözülmesini umduğunu ekledi ve Çin’in, Türk şirketleriyle piyasa kurallarına dayanan işbirliği projelerini imzalamayı desteklediğini söyledi.

Bazı basın kuruluşlarının ise Çin’den gelen bu açıklamaları ‘Çin’den Türkiye’ye destek’ şeklinde aktarması ise dikkatlerden kaçmadı zira açıklamada herhangi bir destekten bahsedilmemişken Türkiye’nin ekonomik zorlukların üstesinden ‘tek başına‘ gelebileceği vurgulanmış.

Çin Komünist Partisi yayın organı: Çin’in Türkiye gibi olacağı fikri absürd

Öte yandan Türkiye ile ABD arasındaki gerilimler ve TL’nin dolar karşısında yaşadığı değer kaybı, Çin kamuoyunda “Çin, Türkiye olur mu?” sorusunun gündeme gelmesine sebep oldu. Konuyla ilgili yayınlanan bir analizde, Çin’in ‘ikinci Türkiye’ olması fikri ‘absürd’ olarak değerlendirildi.

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) yayın organlarından Global Times, yayınladığı bir analiz yazısında Türkiye’deki krize değindi.

Yaşanan krizin Türkiye’yle sınırlı olmadığı ve benzer krizlerin Güney Amerika, Asya ve Rusya’da da yaşandığı belirtilen yazıda, “Hızlı gelişen ekonomiler, beraberinde onları tehlikeye atan ciddi enflasyon tehlikeleri de barındırır” denildi.

‘GELİŞMEKTE OLAN TÜM ÜLKELER WASHİNGTON’A DİKKAT ETMELİ’

Yaşanan krizde ABD’nin rolüne de değinilen yazıda, “ABD, kasıtlı ya da değil, gelişmekte olan ülkelerin pürüzsüz gelişimini görmek istemiyor ve krizleri derinleştirmek için bazı adımlar atıyor” denildi ve gelişmekte olan tüm ülkelerin Washington’un rolüne dikkat etmeleri gerektiği belirtildi. Yazıda ayrıca, gelişmekte olan ülkelerle ilgili olarak “Kaderlerini değiştirmek için bekleyebileceklerinden daha fazla çaba sarf etmek zorundalar” görüşüne yer verildi.

‘LİRA KRİZİ ÇİNLİLERİN ÇOĞUNU ENDİŞELENDİRDİ’

Türk Lirası

Yayınlanan analizde, ‘Lira krizinin‘ çoğu Çinliyi endişelendiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Bazı Çinli internet kullanıcıları geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi Çin ile karşılaştırdılar ve Çin’in bir sonraki Türkiye olabileceğini öne sürdüler. Lira krizi pek çok Çinliyi endişelendirdi, ki bu kötü bir şey değil. Fakat durumun bir değerlendirmesi, ideolojik olarak değil, tarafsız olarak yapılmalıdır. Çin ekonomisini lanetlemek isteyenler ideolojik bir oyun oynuyor olabilirler. Bu görüş, ABD ekonomisinin bir sonraki İtalya ya da İspanya olacağını öngörmekle aynı.”

‘TÜRKİYE KÜRESEL BİR MERKEZ DEĞİL’

Diğer taraftan, Global Times editörü Li Yan imzalı ‘Türkiye krizi Çin’i vurmaz‘ başlıklı bir diğer analizde ise, Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası Para Enstitüsü’nden profesör Tu Yonghong’un görüşlerine yer verildi.

Global Times’a konuşan Tu, yatırımcıların Türkiye’nin durumu hakkında çok fazla panik yaptıklarını söyledi ve “Türkiye küresel bir ekonomik merkez değil. AB üyesi bile değil. Ülkenin finans piyasası da diğer ülkelerle en az bağlantıya sahip, bu yüzden panik duyguları er ya da geç sakinleşecek” ifadelerini kullandı.