Bir çok din için kutsal sayılan Kudüs kentinin İsrail’in başkenti olacak olması ve ABD’nin de bunu tanıdığı anlamına gelecek olan konsolosluk taşıma kararından sonra Müslümanlar tüm tepki göstermeye hazırlanıyor.

Bundan dolayı ABD söz konusu bölgelerde bulunan ‘vatandaşlarına uyarı niteliği’ taşıyan bir açıklama yaptı.

Sponsorlu

 

“ABD vatandaşları kalabalıkların toplandığı, polis veya asker bulunan yerlerden sakınmalıdır”

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması anlamına gelen Büyükelçiliği Kudüs’e taşıma planlarını protesto için tüm dünyada çağrılar yapılması sonrasında ABD Kudüs Başkonsolosluğu bir açıklama yayımladı.

Açıklamada ABD hükümeti çalışanları ve ailelerinin Kudüs’ün surlarla çevrili Eski Şehir bölgesi ile işgal altındaki Batı Şeria’ya girişlerinin yasaklandığı belirtildi.

Filistinli gruplar, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması anlamına gelen ABD Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma planınını protesto etmek için Çarşamba gününden başlayarak tüm dünyada STK’lar aracılığıyla protestolar düzenleme kararı aldı.

“Kalabalıklardan Uzak Durun”

Başkonsolosluk tarafından yapılan açıklama şöyle:

“(Filistinliler tarafından) 6 Aralık’tan başlayarak Kudüs ve Batı Şeria’da gösteriler düzenleme yönündeki yoğun çağrılar nedeniyle ABD hükümeti çalışanları ve ailelerinin Kudüs’ün Eski Şehir bölgesine ve Beytüllahim ile Eriha kentleri de dahil Batı Şeria’ya düzenleyecekleri şahsi seyahatler ikinci bir açıklamaya kadar yasaklanmıştır. ABD hükümeti çalışanlarının Kudüs’ün Eski Şehir bölgesine ve Batı Şeria’ya düzenleyeceği resmi ziyaretlere ancak zaruri olması halinde ve ek güvenlik önlemleri altında izin verilecektir. ABD vatandaşları kalabalıkların toplandığı, polis veya asker bulunan yerlerden sakınmalıdır. ABD vatandaşlarına düzenleyecekleri seyahatlerde bu talimatları ve ABD Dışişleri Bakanlığının sağladığı İsrail, Batı Şeria ve Gazze ile ilgili ek rehberliği dikkate alma tavsiyesinde bulunuyoruz.”

Via Hatırlatıyor: Ne Olmuştu?

Donald Trump İsrail’de bulunan ağlama duvarındayken. (Via The New York Times)

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Ürdün Kralı Abdullah’ı telefonla arayarak, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planını dile getirdiği açıklanmıştı.

Bugün ise Trump bu kararı resmen ABD hükümeti adına duyurmayı planlıyor.

Trump’ın bu kararına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir tepki göstererek, “Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir!” demişti.

Karşılıklı açıklamalarla geçen süreçte İsrail de Erdoğan’ın bu açıklamasına yanıt vererek, “İsrail egemen bir devlettir. Türkiye’nin Cumhurbaşkanından emir almaz. Kudüs İsrail’in başkenti olacaktır” ifadelerini kullanmıştı.