İstanbul’daki ABD konsolosluğunda bir personelin casuslukla suçlanarak tutuklanması sonrasında ABD ve Türkiye’nin karşılıklı olarak vize başvurularını süresiz askıya alması dünya basınında geniş yer buldu.

ABD Türkiye’deki vize başvurularını askıya alma kararı almıştı bunun üzerine Türkiye bir misilleme yaparak aynı şekilde vize başvurularını askıya aldığını duyurmuştu. Türkiye ile ABD arasında yaşanan bu vize krizi, tüm dünyada en çok konuşulan konular arasına girdi.

İşte dünyanın en büyük medya kuruluşlarının ‘vize’ krizi hakkında yazdıkları:

The New York Times / ABD

NYT binası

ABD Türkiye’deki vize başvurularını askıya aldı ve Türkiye’den misilleme geldi. İstanbul’daki ABD konsolosluğundan bir çalışanın ABD’de yaşayan ve geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin arkasında olduğu iddia edilen Fethullah Gülen’e bağlı bir casus olmakla suçlanarak tutuklanması sonrasında, Ankara’daki ABD konsolosluğu personellerinin güvenliğini tekrar değerlendirmek için vizeleri askıya aldığını açıkladı.

Der Spiegel / Almanya

Tutuklanan ABD personeli ihtilaf yarattı. ABD ve Türkiye karşılıklı olarak vize başvurularını dondurdu. Ankara’daki ABD konsolosluğu artık Türk vatandaşlarına vize vermiyor. Şimdi Türkiye’den de bu karara yanıt geldi ve iki ülke vize başvurularını karşılıklı olarak durdurdu. Washington ve ABD genelindeki tüm Türk konsoloslukları da ABD vatandaşlarının vize başvurularını askıya aldı. Tek istisna ise göçmenlik başvuruları.

The Guardian / İngiltere

Konsolosluk çalışanının ardından ABD Türkiye’deki vize başvuru işlemlerini askıya aldı. İstanbul’daki konsolosluk ekibinden Türk bir çalışanın casuslukla suçlanması ‘konsolosluk personeli güvenliği’ konusunda soru işaretleri oluşturuyor. İstanbul’da ABD konsolosluğu çalışanlarından birinin tutuklanmasının ardından ABD Türkiye’den yapılan tüm normal vize başvuru işlemlerini süresiz olarak durdurdu.

Le Monde / Fransa

le monde fransa

ABD ve Türkiye vize hizmetlerini karşılıklı olarak durdurdu. Türkiye Pazar günü Washington’dan gelen benzer bir kararın ardından ABD vatandaşlarına vize vermeyi durdurduğunu açıkladı. Tek istisna ise göçmen vize başvuruları olacak. İki ülkeden yapılan açıklamalarda personellerinin güvenliğinin sağlanması konusunu ‘tekrar değerlendirebilmek’ için karşılıklı olarak vizelerin askıya alındığı açıklaması yapıldı.

Ne Olmuştu?

Via Anasayfa
Via Anasayfa

ABD Büyükelçiliği, Türkiye’den yapılan vize başvurularının süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. ABD Büyükelçiliği, vize uygulamasını askıya alma kararının gerekçesi olarak ‘personel güvenliğini’ gösterdi. Kısa bir süre sonra ise Türkiye, ABD vatandaşlarının vize başvurusunu askıya aldı.