Dow, perakende kazançları hayal kırıklığına uğrattığı için 650 puandan fazla düştü

New York (CNN) ABD hisse senetleri, dördüncü çeyrek kazançlarının ve Walmart ve Home Depot gibi mega perakendecilerin tahminlerinin ABD’li tüketicilerin gücüne ilişkin endişelerini artırmasının ardından Salı günü öğleden sonra düştü.

Dow Salı öğleden sonra 650 puan veya %1.9 düştü. S&P 500 %1,8 düşerek 25 Ocak’tan bu yana ilk kez kısa süreliğine 4.000 seviyesinin altına indi. Nasdaq Bileşik %2.2 düştü.

Tüketici harcamaları, ABD ekonomisinin geniş bir ölçüsü olan ABD GSYİH’sının yaklaşık %70’ini oluşturuyor, bu nedenle bir durgunluk büyüme üzerinde baskı oluşturabilir ve ABD’yi durgunluğa gönderebilir.

Son ekonomik veriler güçlüydü. Ancak yapışkan enflasyon ve şimdi Walmart ve Home Depot gibi önde gelen perakende devlerinden gelen uyarılar, tüccarları zaten şahin Fed’in oranları daha uzun süre daha yüksek tutacağından endişelendiriyor.

Walmart (WMT) Kazançlar beklentileri aştı, ancak perakendecinin hisseleri, satışların ardından sabah ticaretinde yaklaşık %2 düştü. Gelecek yıl için görünümünü düşürdü. Walmart’ın CFO’su, enflasyon ve bunun Amerikalı tüketiciler üzerindeki etkisinden endişe duyduğunu söyledi.

Walmart CFO’su John Rainey kazanç görüşmesi sırasında “Tüketiciler hala baskı altında ve ekonomik göstergelere bakarsanız, bilançolar inceliyor ve tasarruf oranları önceki dönemlere göre düşüyor” dedi. “Bu yüzden yılın ilerleyen zamanlarında çok temkinli davranıyoruz.”

Hisse senetleri öğleden sonra yaklaşık %0,5 oranında toparlandı.

Ana Depo (HD) Ocak ayında sona eren mali yıl için rekor gelir bildirdi ve hem saatlik ücretleri hem de hisse senedi temettülerini artırdı. Ancak şirket, 2019’dan bu yana ilk kez gelir beklentilerini kaçırdığı için dördüncü çeyrek farklı bir tablo çizdi.

şirket bile Gelecek yıl için görünümünü düşürdü Kazançların ardından yapılan çağrıda yöneticiler, durgunluk ve enflasyon tahminleri konusunda daha temkinli bir tavır sergilediler.

READ  Victor Vembanyama ve Britney Spears, Las Vegas restoran olayını anlatıyor

Hisse senetleri Salı öğleden sonra %6,3 düştü.

Global Data genel müdürü Neil Sanders, “Yer çekimine meydan okuyan bir yılın ardından, yavaş ekonomi ve tüketiciler üzerindeki baskılar nihayet Home Depot’u yakaladı” dedi. Ancak düşüş Aralık ayında hızlandı ve tamamlanan satış hacmi %36,3 düştü.”

Bununla birlikte, ev geliştirme zinciri, yüksek ipotek oranlarının bir sonucu olarak ev satış piyasasındaki zayıflıktan kurtulamadığını söyledi. Aslında, CFO Richard McPhail, ev sahiplerinin mevcut evlerini taşımak yerine tamir etmeye daha fazla teşvikleri olduğundan, şirketin konut piyasasının mevcut durumundan yararlanabileceğini söyledi.

McPhail, “Amerikalı ev sahiplerinin% 90’ından fazlası evlerine doğrudan sahip veya sabit oranlı ipotekleri% 5’in altında,” dedi. “Dolayısıyla, yüksek oranlı bir ipoteği satıp taşınmak için bir teşvik yok. Aslında, teşvik aslında yerinde yükseltmektir.”

Target, Best Buy, Macy’s ve Gap bu ayın sonlarında rapor verecek.

Bu arada yatırımcılar, önemli ekonomik verilerle dolu bir haftaya hazırlanıyor. Merkez bankasının son toplantısının tutanakları Çarşamba günü yayınlanacak ve Perşembe ve Cuma günleri, merkez bankasının tercih ettiği Ocak ayı kişisel tüketim harcamalarını getiren enflasyon göstergesi olan GSYİH’nın ikinci bir revizyonunun yayınlanacağını görecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir