ABD Doları, Türk Lirası karşısında hızlı yükselişini devam ettiriyor.

Çarşamba akşam saatlerinde tarihi zirvesini tazeleyen Dolar/TL kuru, Perşembe günü yükselişini sürdürerek 5,4693 ile rekorunu tazeledi. Doların bu yükselişiyle birlikte günlük değişim de yüzde 3’ün üzerine çıktı.

Euro/TL kuru 6,3467, Sterlin/TL kuru da 7,0554 düzeyine kadar yükseldi.

Kurdaki bu yükselişin nedeni olarak Türkiye’den ABD’ye giden heyet görüşmesinden bir sonuç alınamaması olarak tahmin ediliyor.

ABD basını görüşmelerde ilerleme kaydedilmediğini ve bir sonuç çıkmadığını ortaya attı, ardından Türk lirası Dolar karşısında hızla değer kaybetmeye başladı.

Wall Street Journal gazetesi, ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde Trump yönetiminin başka Türk hükümet yetkililerine yaptırım getirmek dahil bazı yeni adımlar atacağını öne sürdü.

Analistler, bugün yurt içi veri akışının sakin olduğunu, yurt dışında ABD’de ÜFE verisinin takip edileceğini ifade ederek, Türkiye ile ABD arasındaki mevcut sorunların çözümüne yönelik ABD’de bulunan Türk heyetinin, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı yetkilileriyle görüşmelerine ilişkin haber ve açıklamaların gündemin odağında yer aldığını belirtti.

Kara Pazartesi: 6 Ağustos 2018 

Dolardaki bu yükselişle birlikte Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında yılın başından beri değer kaybı yüzde 40’ı geçti.

Haftan başında bir gün içinde Türk Lirası’nın değer kaybı yüzde 6,7’ye ulaşmıştı. Bazı analistler 6 Ağustos 2018 tarihi için ‘Kara Pazartesi’ diyor.

Türk Lirası cinsinden varlıklarda yaşanan satış dalgası, Türkiye’de ev hapsinde bulunan Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılmaması sebebiyle geçen hafta ABD’nin iki Türk bakana yaptırım uygulama kararıyla hızlanmıştı.