Dolar yeni güne rekor kırarak başladı.

ABD’nin Türkiye’den iki bakana yaptırım kararı alması sonrasında Ankara’dan dokuz kişilik bir heyet Washington’a gitmişti.

Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından diplomatik kaynaklar, Amerikan tarafının Türkiye’den sadece Brunson’ın değil, bazı diğer tutuklu kişilerin de serbest bırakılmasını istediğini, 15 kişilik bir liste verdiğini ve yazılı taahhüt talep ettiğini aktarmıştı.

ABD basınında görüşmelerin olumsuz geçtiği bilgisi üzerine Türk Lirası’ndaki değer kaybı hızlandı.

Dolar/TL kuru saat 07.10 itibarıyla 5,6462’den işlem gördü. Aynı dakikalarda Euro/TL kuru da 6,5141 seviyesinde yer aldı.

Dakikalar içerisinde yükselen Dolar kuru, 07.21 itibarıyla rekor seviyesine ulaşarak 5.7285 seviyesini gördü.

‘ABD Türkiye’ye Brunson için çarşambaya kadar süre verdi’ iddiası

ABD ile Türkiye arasında Pastör Andrew Brunson ve iki bakana yaptırım uygulanması sebebiyle tırmanan krizde yeni bir iddia ortaya atıldı.

ABD’nin, Pastör Andrew Brunson’ın serbest bırakılması için Türkiye’ye ültimatom verdiği iddia edildi. İddiaya göre, dün Washington’da yapılan görüşmelerde Türkiye’ye ‘çarşambaya kadar süre tanındı’.

Buna göre Amerikan tarafı, Washington’da dün yapılan heyetler arası görüşmelerde ‘Türkiye’ye Brunson’ı serbest bırakması için önümüzdeki çarşambaya kadar süre verdi’.

İngiliz finans gazetesi Financial Times söz konusu iddiayı, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Soner Çağaptay’a dayandırdı. Çağaptay gazetenin TL’deki değer kaybına ilişkin haberi için verdiği demeçte, ‘ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan’ın Türk yetkililere, Ankara’nın Brunson’ı bırakmak için önümüzdeki hafta çarşambaya kadar süresi olduğunu söylediğini‘ ileri sürdü.