ABD ile Türkiye arasında rahip Brunson ile başlayan gerilimi uluslararası kamuoyu da yakından takip ediyor.

ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye ek gümrük vergisi uygulamasına peş peşe tepkiler geldi. Avrupa ve İran’ın ardından Alman ve İtalyan bakanlar da açıklama yaparak kararın doğru olmadığını belirterek tepki gösterdi.

İtalya’dan Türk lirasındaki sert düşüşle ilgili olarak Türkiye’ye dayanışma mesajı geldi. İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero, Il Foglio gazetesine verdiği mülakatta Türkiye’nin Akdeniz bölgesinde finansal denge açısından önemli rol oynadığını belirtti. Moavero, Türk lirasındaki düşüşle ilgili olarak dayanışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Moavero, “İlk düşüncem, Akdeniz’in ticari ve mali dengesi açısından kritik bir oyuncu da olan, önemli bir ülke ile dayanışma göstermektir. Böyle bir kriz durumu herkes için kötü bir haberdir ve hepimizin üzerimize düşen yakınlığı göstermesini, aynı zamanda da Türk lirasının çöküşünün kısa vadedeki olası sonuçlarına karşı teyakkuzda olmasını gerektirir” ifadelerini kullandı.

Almanya’dan da Türkiye’ye destek geldi

Diğer taraftan Almanya’dan da benzer bir açıklama geldi. Trump’ın Türkiye kararına tepki gösteren Alman Ekonomi Bakanı Altmaier, Trump’ın hatalı olduğunu vurguladı.

Almanya’da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesine konuşan Altmaier, “Bu ticaret savaşı ekonomik büyümeyi hem yavaşlatıyor hem de tahrip ediyor ve yeni belirsizlikler ortaya çıkarıyor” şeklinde konuştu.

Altmaier sözlerini, “Geçmişte yaşananlar gösteriyor ki ticaret savaşlarından en fazla, ürünlerin pahalılaşması nedeniyle tüketiciler etkileniyor” şeklinde sürdürdü.

Altmaier, dünyanın düşük gümrük vergi uygulamaları, daha az korumacı politikalar ve daha açık pazarların olduğu bir ticari ortama ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Avrupa: Karar acımasız!

Avrupa ülke bayrakları

Geçtiğimiz hafta içerisinde de İsveç’in eski başbakanı ve mevcut Avrupa Dış İlişkiler Konseyi Eş Başkanı Carl Bildt, Türkiye’nin yanında bir tutum sergilemişti.

Bildt, Trump’ın Türkiye’ye çelik ve alüminyum gümrük vergilerini iki kat arttırmasını “acımasız” şeklinde yorumladı.

Donald Trump’ın bu konudaki Twitter mesajını paylaşan Bildt, “Zor bir mali kriz geçiren bir müttefike kilit gümrük tarifelerini iki katına çıkarmak acımasızlıktır. Gerçekten” diye yazdı.

İran’dan da destek mesajı geldi

Önceki gün açıklamalarda bulunan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi , ABD’nin Türkiye’ye karşı izlediği politikayı eleştirmişti.

Kasımi, “İran devleti ve halkı olarak her zaman Türk halkı ve devletinin yanında yer aldık ve alacağız” demişti. Türkiye’nin sınırları dışından yapılan baskılara karşı mutlaka başarı sağlayacağını söyleyen İranlı Sözcü, “Milletlerin iradesi zorla ve baskıyla değiştirilemez” şeklinde konuşmuştu.