ABD Başkanı Donald Trump Twitter hesabından aşırı sağcı bir İngiliz grubun Müslümanlar’ı kötüleyen ‘kışkırtıcı’ videolarını retweet yaptı.

Donald Trump, ‘Britain First’ (Önce İngiltere) adlı Müslüman ve göçmen karşıtı aşırı sağcı grubun 3 videosunu Twitter hesabından retweetledi.

2011’de aşırı sağcı ‘İngiltere Ulusal Partisi’nin (BNP) eski üyeleri tarafından kurulan grubun başkan yardımcısı Jayda Fransen’a ait videoların ilkinde iki çocuğun kavgası görülürken, videonun kışkırtıcı olması için başlık ‘Müslüman göçmen, koltuk değnekli Hollandalı çocuğu dövüyor’ şeklinde konulmuş.

Sponsorlu

İkinci videoda kimliği belirlenemeyen bir kişinin ‘Bakire Meryem’in bir heykelini kırdığı görülürken, diğer videoda Mısır’da devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi destekçilerinin 2013’teki olaylar sırasında İskenderiye kentinde muhalif gençleri çatıdan attığı görüntüler paylaşıldı.

​Reuters’e göre Bakire Meryem’in heykelinin kırıldığı görüntüler Suriye’de çekilmiş ve 2013’den beri sitede dolaşımda.

Trump’a Tepki Geldi

Mesajların ardından yüzlerce sosyal medya kullanıcısı ABD Başkanı Trump’a paylaşımları nedeniyle tepki gösterirken, takipçi sayısı 50.000’den fazla olan Fransen, ABD Başkanı’nın paylaşımlarını retweet etmesinden dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Fransen, Twitter’daki açıklamasında “Donald Trump bu videoları retweetledi. 44 milyon takipçisi var. Tanrı, Trump’ı ve ABD’yi kutsasın” dedi.

Fransen’a ay başında Belfast’ta yaptığı bir konuşmada ‘tehditkar, taciz eden, aşağılayıcı söz ve davranışlarda bulunma’  suçlamaları yöneltilmişti. Fransen’ın dava duruşması Aralık ayında görülecek.

[Via Twitter]