ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un’un, nükleer ve uzun menzilli füze denemelerini askıya aldığını ve nükleer test sahasını kapatmayı planladığını açıklamasının ardından Twitter üzerinden yanıt verdi.

Trump ise bu habere çok sevindi.

Twitter hesabından jet hızıyla bir açıklama yapan Trump, bir an önce Kuzey Kore lideriyle görüşmek istediğini de dile getirdi.

Sponsorlu

Trump yaptığı açıklamada şunu söyledi: “Kuzey Kore tüm Nükleer Testleri askıya almayı ve büyük bir test bölgesini kapatmayı kabul etti. Bu Kuzey Kore ve Dünya için çok güzel bir haber – büyük ilerleme! Zirvemizi dört gözle bekliyoruz”

KUZEY KORE’DEN TARİHİ AÇIKLAMA

Kuzey Kore lideri Kim

Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA’nın bildirdiğine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un balistik füze denemelerine ve nükleer silah testlerine artık gerek olmadığını belirtmişti.

Kore Yarımadası’ndaki barış girişimleri, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un mayıs ya da haziranda görüşeceklerini açıklamalarının ardından eşik atlamıştı.

Öte yandan Kuzey ve Güney Kore liderleri 27 Nisan’da Kore Yarımadası’nının nükleerden arındırılmasını görüşmek üzere iki ülke arasındaki sınırda bir araya gelecek.

Tarihi zirve öncesi Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında ilk kez acil telefon hattı kuruldu.