Dolardaki hızlı yükseliş, yatırımcılar için satış fırsatına döndü.

Yerli yatırımcıların dolar kurunun geldiği seviyeyi satış fırsatı olarak gördüğünü söyleyen bankacılar, pazartesi günü dolarda yaşanan yükselişin hızını, yerli kurumlar ve yatırımcıların yaptığı 2 milyar dolara yakın satışın yapıldığını belirtti.

Dolar

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize kriziyle önceki gün piyasalarda sert dalgalanmalar yaşanırken, dolardaki hızlı yükselişin yerli kurumlar ve yerli yatırımcılar için satış fırsatı olarak algılandığı ortaya çıktı.

Doların, piyasa açılmadan elektronik işlemlerde 3.90 lirayı aşması, piyasalar açılınca da gün içinde 3.80 seviyelerini görmesiyle birlikte, yerli şirketlerden ve yatırımcılardan yoğun satış emirleri geldiği aktarıldı.

Sponsorlu

Bankacıların aktardığı bilgilere göre, pazartesi günü yabancı yatırımcıların döviz talebine karşın, yerli kurumsal ve bireysel yatırımcıların hem doğrudan hem de opsiyonlu işlemlerde yaptıkları ciddi satışların, Türk Lirası’nda daha fazla değer kaybının yaşanmasını engelledi.

Döviz piyasasında tarihi günlerden yaşandığını söyleyen bankacılar, özellikle 3-4 ay önceden 3.65 seviyelerinden maliyet yapan yatırımcıların ciddi miktarda satış yaptıklarını belirtiyor.

Piyasaların hem içeride hem de dışarıda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından izlediğini belirten bankacılar, içeride TSK’nın İdlib operasyonunun, dışarıda ise ABD Merkez Bankası FED’in şahince duruşunun piyasalara yön veren ana konular olacağına dikkat çekiyor.

Ayrıca bankacılar, bütün bu riskler nedeniyle piyasada yaşanan rahatlamanın geçici olabileceği uyarısında bulundu.

Dolar geçtiğimiz günlerde 3.66-3.67 TL seviyelerinde işlem gördü. Önceki günlerde yüzde 2.7 düşen Borsa İstanbul ise dün kayıplarının büyük kısmını geri alarak yüzde 2.07 yükseldi.