Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, yaptığı açıklamada “Bugün Türkiye’ye tehdit, Amerika’dan geliyor, İsrail’den geliyor. Ona karşı en geniş cepheyi kurmak lazım. Tayyip Erdoğan da bunun içindedir. Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan’la da birleşilebilir” cümlelerini kurdu.

Doğu Perinçek, 24 Haziran’da gerçekleştirilen ve aday olduğu cumhurbaşkanı seçimi ile milletvekili genel seçiminin sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu:

“Bu seçim, ağır ekonomik koşullarda yapıldı. AK Parti iktidarının borçlanma ekonomisinin Türkiye’ye getirdiği batakta, bütün kamuoyunun beklediği seçmenin tepki göstermesiydi. 16 Nisan’dan beri halk oylamasından geçen süreçte ekonominin gittikçe ağırlaştığı, iflasların ve işten çıkarmaların olduğu, çiftçinin durumunun zorlaştığı bir süreçti. Burada ekonomi nedeniyle AK Parti ve MHP’ye karşı seçmenden bir tavır bekleniyordu; ama seçim sonuçlarının neyi belirlediği gözüküyor”

Perinçek: Erdoğan da, İnce de Atlantikçi

Türkiye’de AK Parti’ye muhalif kesimin 2 stratejisi olduğunu belirten Doğu Perinçek, şunları söyledi:

“Türkiye, PKK ile savaşırken PKK’yı yanımıza alarak, hatta ‘Cumhurbaşkanı yardımcısı yapacağız’ deyip, hükümete sokarak, seçim kazanmak mümkün değildir. Olaya da sırf seçim kazanmak, diye bakmayalım. Türkiye’de son zamanda AK Parti’ye muhalif kesimde şöyle iki strateji gözüküyor. Birine ‘cumhuriyet stratejisi’ diğerine ‘vatan stratejisi’ diyelim. ‘Cumhuriyet stratejisi’nde baş düşman Recep Tayyip Erdoğan. ‘Erdoğan’ı devirmek için herkesle birleşilebilir. HDP ve Amerika ile de birleşilebilir’. Bu şekilde Amerika’nın ‘iktidar projesi’ oluşturuldu. CHP de Amerika’nın bu ‘iktidar projesi’nin merkezine geçti. Bir koluna FETÖ’yü taktı, bir koluna PKK’yı, HDP’yi taktı ve bu strateji ‘Mağdurları yanımıza alarak, seçimi kazanacağız’ diye izah edildi. Yani mağdur kim? Bugün Türkiye’nin mağdurları, sözüm ona PKK’nın mağdurları ve FETÖ’nün mağdurları. Yani PKK ve FETÖ ile birleşen bir cumhuriyet. Aslında bu ne cumhuriyeti? Amerikan Cumhuriyeti. Türkiye Cumhuriyeti, PKK ile FETÖ ile Amerika ile birleşerek ‘cumhuriyet’ adı altında veya cumhuriyet amaçlı bir strateji kurulabilir mi? Bugün asıl Türkiye’de bütün mücadelenin ekseninde, toplumdaki saflaşmaların, cepheleşmelerin belirleyicisi vatan savaşı, terörle mücadele. 24 Temmuz 2015’ten bu yana Türkiye bir vatan savaşı veriyor. Şu anda ne var? Türkiye hala savaşıyor. Türkiye hala Amerika’nın üzerimize sürdüğü kuvvetlere karşı savaşıyor.”

‘TAYYİP ERDOĞAN’LA BİRLEŞİLEBİLİR’

Şu anda Türkiye’de 2 strateji olduğunu dile getiren Doğu Perinçek, “Birincisi Tayyip Erdoğan’ı düşman ilan eden ve Tayyip Erdoğan’a karşı Amerika ile PKK ile de birleşen bir strateji var. CHP’nin stratejisi, diyebiliriz buna. ‘Tayyip Erdoğan’a karşı Amerika’yla da birleşilir PKK’yla da birleşilir’ diyen bir strateji var. Vatan Partisi de diyor ki ‘Bugün Türkiye’ye tehdit Amerika’dan geliyor, İsrail’den geliyor. Ona karşı en geniş cepheyi kurmak lazım’. Tayyip Erdoğan da bunun içindedir. Amerika ve İsrail tehdidine karşı Tayyip Erdoğan’la da birleşilebilir” ifadelerini kullandı.