Enerji Bakanı Berat Albayrak, doğalgaza 1 Ekim 2016 itibariyle yüzde 10 indirim yapılacağını söyledi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, doğalgaza 1 Ekim itibariyle yüzde 10 indirim yapılacağını açıkladı. Bakan Albayrak indirimin hem tüketiciye hem sanayiye yansıtılacağını söyledi.

Bakan ayrıca şuan için elektriğe herhangi bir zam öngörmediklerini belirtti. Maliyetlerin azalmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde elektrik fiyatlarında da indirim yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Bakan Albayrak, “Yerli kömürde belirlediğimiz 5-6 bölge var. Bölgedeki arz talep dengesi bizim için önemli, yapılacak yatırımın geri dönüşümü açısından alan önemli. Özellikle İç Anadolu Ankara Çayırhan öne çıkıyor. En geç önümüzdeki hafta içinde ilana çıkacağını düşünüyorum. Yenilebilirde de son noktaya geldik. Ekim ayı içinde açıklayacağız. Somut ve net şunu koyduk; güneş ve rüzgar Türkiye’de var. Yerli üretim ve yerli Ar-Ge kapsamında çok büyük bir başarı hikayesi var. Bugün itibariyle yenilenebilir enerjide ve Ar-Ge’de bir ihale sonucu bekliyoruz. Birçok dünyadaki önemli firmalardan çok yoğun bir talep var. Türkiye iç piyasasında değil, bölgedeki talep açısından Türkiye bölgedeki en önemli ülkelerden bir tanesi” dedi.

Sponsorlu