Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde Milli Eğitim Bakanı olan Ziya Selçuk, daha önce sosyal medyadan yaptığı paylaşımlarla ve 2013 yılında gazeteci Tuğba Tekerek ile yaptığı röportaj ile dikkat çekti.

Gazeteci Tuğba Tekerek Yeni Milli Eğitim Bakanı Prof. Ziya Selçuk ile 2013 yılında yaptığı röpartajı paylaştı.

“Diyelim ki Milli Eğitim Bakanısınız…”

Allah korusun! Sistemi sınav odaklı olmaktan nasıl çıkarırsınız? Tedrici olarak önce lise giriş, sonra üniversite giriş sınavıyla ilgili üç dört yıllık bir perspektifimiz olabilir. Şu anda 100 çocuğun 100’ü de liselere giriş sınavına girsin isteniyor. Ama bu çocukların yüzde 96’sının bu tür sınavlara girmeye ihtiyacı yok.

“Çünkü o çocuklar zaten en başarılı yüzde bir dilimindeki öğrencileri alan okullara giremeyecekler. Gidebilecekleri okullar zaten açık. O nedenle sınava sadece not ortalaması 4.5 ve üzeri olan çocukları alırım. Kazananlara çok iyi bir eğitim vermek isterim, çünkü benim entelektüel sermayem orası. Avrupa şampiyonu bir çocuğa verilen yüzme dersiyle, “Her çocuk yüzmeyi öğrenmeli” diye verdiğimiz yüzme dersi farklıdır sonuçta.

“Ben dindar olmayı bu ülkenin ortak paydası olarak görmüyorum”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Selçuk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dindar nesil yetiştirmek istemesini ise şöyle eleştiriyor:

“Ben dindar olmayı bu ülkenin ortak paydası olarak görmüyorum. “Dindar değilim” diyor bazıları. Bunun yerine insanların ortak paydasıyla ilgili bir arayışa girmek lazım ki bu ahlak anlayışıdır. Ateistin de Budist’in de Hristiyan’ın da Müslümanın da herkesin bir ahlak telakkisi vardır ve bu evrensel bir temel oluşturur.”

Söyleşide Köy Enstitüleri’ni öven Selçuk, AKP’nin eğitim politikaları hakkında ise şunları söylüyor:

“Bir metafizik temel olmadan, evrensel değerler üretecek bir eğitim sistemi kurulamaz. Eğitim sisteminizin bir ideolojisi ve mimarisi olması lazım. Örneğin, neoliberal politikalar, “homo economicus” dediğimiz bir insan algısına sahiptir ve eğitimi ekonominin arkasından koşturur, sürekli bu ekonomiye uygun insan yetiştirmeye çalışan bir eşyaya dönüştürür. Biz bunu mu istiyoruz. AK Parti bunu mu istiyor? Bence istemiyor. Ama ortaya koyabileceği bir şey yok, bir metafizik yok. Eğitim sistemi kurmak açısından bir dünya görüşü yok, ki bu aslında bir medeniyet tasavvurudur.”

“Üniversitelerin bölünmesine karşı…!”

Ziya Selçuk Twitter hesabında 12 Mayıs 2018’te attığı bir mesajda, üniversitelerin bölünmesine karşı çıkıyor.

Selçuk, “Universe kelimesinin etimolojisi BİR’e ulaştıran anlamını da içeriyor. Küçük üniversitelerin yönetilemediği bir ortamda “BÜYÜK” üniversiteleri yönetilemediği için bölmek Bir’leşmeyi engelleyen ne tür bir “fallacy” (yanılgı) biliyorum galiba. Birileri Bir”e ulaşmak istemedi birden” diyor.

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Hayatı:

Ziya Selçuk, 1961 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde lisan eğitimi alan Selçuk, aynı üniversitede gelişim psikolojisi alanında yüksek lisansını yaptı.

1989 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde psikolojik danışmanlık ve rehberlik alanında doktorasını tamamlayan Selçuk, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde doçentlik ve profesörlük unvanlarını aldı.

TED Üniversitesi’nin yanı sıra, çok sayıda özel eğitim-öğretim kurumunun kuruluşunu gerçekleştiren Ziya Selçuk, Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu ve TÜBİTAK Grup Yürütme Komitesi üyesidir.

Selçuk, 2003-2006 yılları arasında Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı yapmıştır. AB müzakerelerinde de eğitim ve bilim başlığı görüşülürken Türkiye’yi temsil etmiştir.